“İstanbullu olmak bir kavramdır“

“İstanbullu olmak bir kavramdır“

İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler öğrencileri, İstanbul'a göç eden insanların hikayelerini, göçün yarattığı sosyolojik sonuçları ve "İstanbul'a aidiyet" kavramını irdelemek amacıyla İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü'nde bir seminer dü

 Betül Mardin'in açılış konuşmasını yaptığı seminerde, Prof. Dr. Nurhan Atasoy İstanbul'un kültürel yapısını ve geçmişini, gazeteci-yazar Murat Bardakçı ise İstanbul tarihini ele aldı. Göçü kavramsal olarak aktaran Prof. Dr. Özcan Köknel, "Kavramlar, içinde bulunduğumuz ortamdan kaynaklanır. İstanbullu olmak, bu yüzden bir kavramdır" dedi.


Seminerin ikinci kısmında Musevi Türk Cemaati Hahambaşısı Genel Sekreteri Yusuf Altuntaş, eski İstanbulluların canlı anılarını anlatırken, Mimar Erhan İşözen şehrin mimari yapısı hakkında bilgi verdi. CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise "Kendi güzelliğinin kurbanı olan şehrim İstanbul" başlıklı konuşmasında, "İstanbul yüzüne kezzap atılmış talihsiz güzel, İstanbul, matruşka gibi içinden daha kötü kokular çıkan bir şehir olmuştur ve benim asıl sorum göç değil, göç edenin niyetidir" diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Lami Bertan Tokuzlu da göçü, hukuksal açıdan ve insan hakları bağlamında irdeleyerek seminerin kapanış konuşmasını yaptı.

Seminerde İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin çektiği "İstanbul" fotoğrafları ziyaretçilerin beğenisini topladı. Ara Güler'in fotoğraflarının da gösterildiği seminerde, Antik A.Ş.'nin koleksiyonundan "Antoine Ignace Melling"e ait gravür, ODEON'nun arşivinden eski plaklar sergilendi. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınlarının da katkılarıyla İstanbul ve göçe dair kitaplar davetlilerin beğenisine sunuldu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.