İstanbul’un taş fırın simidi patentleniyor

İstanbul’un taş fırın simidi patentleniyor

Yunanlıların ıspanaklı böreğimizi (spanakopita), musakkamızı (musakas), etli yaprak sarmamızı (dolmadakia) ve baklavamızı da (baklavas) diye sahiplenmesinden sonra simitimizi kaptırmamak için önemli bir adım atıldı.

 İstanbul Simitçiler ve Uniş Esnaf Odası “simite uluslararası patent”  başvurusunda bulundu. İstanbul Simitçiler Odası Başkanı  Zeki Sami Özdemir,  İstanbul Esnaf Odaları Birliği Başkanı  (İSTESOB) Faik Yılmaz’a  başvuru dilekçesiyle gelerek Uluslararası patentin TESK  (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu)  tarafından alınmasını istedi. 

Yılmaz, “Bu defa simitimizi kaptırmayacağız” ifadesini kullanarak şöyle konuştu:

“Asırlardır Orta Asya Türk kökenli olan geleneksel yemeklerimizi ve mutfağımızı Yunanlılar maalesef bir bir sahiplendiler. Baklava Orta Asya Türk kökenli bir tatlıdır. Ama Amerika’da bile ABD Başkanı  Obama’ya kendi tatlılarıymış gibi gösterdiler.  Antepli baklavacılarımızın buna büyük tepkisi oldu. Ancak Allah’tan bizim baklavamızın aynısını bugüne kadar yapamadılar. Şimdi Türk Osmanlı kültürünün geleneksel damak tadı olan ve halkımızın 600 yıllık zaruri ihtiyacı olarak bilinen simitin patentini alıp Yunanlılara kaptırmayacağız. Biz TESK olarak, Türkiye Patent Enstitüsü ve Kültür Bakanlığımızdan destek alarak bu hakkımızı tescilleyeceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.