İstanbul'un zam şampiyonu taze fasulye

İstanbul'un zam şampiyonu taze fasulye

İstanbul’da mart ayında fiyatı en fazla artan ürün, gıda harcamaları grubu yaş kuru, sebze ve meyve grubunda yer alan taze fasulye oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), mart ayında ve yıllık bazda İstanbul’da perakende fiyatları en fazla artan ve azalan maddeleri, fiyat ve artış oranlarıyla birlikte açıkladı.

Buna göre, Mart ayında geçinme indeksindeki 75 maddenin fiyatında artış görüldü. Gıda harcamaları grubu yaş kuru, sebze ve meyve grubunda yer alan taze fasulye, arz eksikliğine bağlı olarak yüzde 13,09 oran ile fiyatı en fazla artan madde oldu. Fiyatı en fazla artan diğer maddeler ise yüzde 11,48 ile halı, yüzde 8,34 ile mandalina, yüzde 6,73 ile fuel oil oldu.

Yıllık bazda fiyatı en fazla artış gösteren madde yüzde 56,10 oran ile gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler grubunda yer alan ve arz eksikliği yaşanan bakla oldu. Bu ürünü aynı grupta yüzde 55,06 ile kıvırcık salata, yüzde 46,14 ile nohut, yüzde 34,94 ile kahvaltılık margarin izledi.
 
 
En fazla fiyat düşüşü patlıcanda
 
 
Mart ayında indekste 23 maddenin fiyatında azalış görüldü. Gıda harcamaları grubunda yer alan patlıcan arz fazlalığına bağlı olarak yüzde -25,26 oran ile mart ayında fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu. Bunu yine aynı grupta yüzde -20,31 ile kabak, yüzde -15,18 ile pırasa, yüzde -14,84 ile karnabahar takip etti.

Gıda harcamaları grubunda yer alan soğan bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -36,86 oranla fiyatı en fazla azalış gösteren madde oldu. Fiyatları bir önceki yıla göre azalış gösteren diğer maddeler ise yüzde -24,78 ile balık, yüzde -23,05 ile buzdolabı, yüzde -11,38 ile çamaşır makinesi oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.