İSTEKS Esnafı Tehdit Altında!

İSTEKS Esnafı Tehdit Altında!

İstanbul Dokumacılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi (İSTEKS) Başkanı Osman Nuri Avcı, gazetemizin Ekonomi Bölüm Sorumlusu Şahin Keskin’e tapulardaki şerh sorununun bölge girişimcisini zor durumda bıraktığını belirterek, TOKİ’den şikayetçi oldu.

İSTEKS’te Şerh Sorunu Can Sıkıyor

 Ruhsat ve İskan olmasına rağmen tapularındaki şerh nedeniyle üyelerine tapu veremediğini belirten Avcı, sıkıntısını şöyle dile getirdi: “1985 yılında 42 meslek grubunun oluşturduğu İSTEKS olarak Arsa Ofisi’nden karşılığını ödeyerek arsamızı aldık. Kendi imkanlarımızla bölgenin yol, su ve elektrik ihtiyacını karşıladık. Üyelerimiz nice zorluklarla üretim yaptılar. Ekonomik çalkantılar atlattık. Fakat aradan 26 yıl geçmesine rağmen tapularını hala veremiyoruz."

2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 38. maddesinin AB’ye uyum çerçevesinde beş yıl önce kaldırılmasıyla birlikte 33 yıl önce kamulaştırılan arazinin varislerine dava açma hakkı verildi. Arsa Ofisi’nin beş yıl önce tüm yetkilerini devralan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kaybedilen davaların tutarını kendi bütçesinden ödememek için yeni bir uygulama başlattı.

Buna göre kamulaştırılan ancak henüz tapu alma aşamasına gelmemiş kooperatiflerden teminat mektupları istenmeye başladı. Ayrıca açılabilecek yeni ‘tezyid-i bedel’ davaları için ‘kamulaştırılan alandan TOKİ sorumlu değildir’ şeklinde yazılı taahhütler alınıyor.


Bölge Esnafı Tehdit Altında

Açılan davalar nedeniyle bölgenin geleceğinin tehdit altında olduğunu ve TOKİ'nin tapulardaki şerhi kaldırmak için sosyal merkeze teminat koymak istediğini aktaran Avcı, Genel Kurul olmadan teminat göstermenin teknik olarak imkansız olduğunu paylaşıyor. Ekonomik sorun yaşayan üyelerinin tapularını teminat göstererek kredi kullanamadığını dile getiren Avcı, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Bölgemiz yüzde 100 dolu. Kooperatif içinde yaklaşık 3500  kişi istihdam ediliyor. 23 yıldır üyem ödeme yapıyor ama halen burası benim diyemiyor. Bölgeye yaptığımız yatırım 400 milyon YTL’yi buluyor. Benim ne suçum var.  Üyemin ne suçu var. Çalışmış, emek harcamış, varını yoğunu buraya yatırmış, bugün ki haline getirene kadar gece gündüz ter dökmüş. Devlet bizi neden cezalandırıyor, bizlere yapılan zulüm değil de nedir, neden devlet büyüklerimiz hala bu konuyu bir çözüme kavuşturmuş değiller, şeklinde konuştu.

 

İkitelli OSB’nin önümüzdeki dönemde gözler görülür bir gelişmeye ev sahipliği yapacağını savunan Avcı, İSTEK olarak da en yakın zamanda Başbakan Erdoğan’ı aralarında görmek istediklerini, kendilerini ziyaret etmelerini ve artık Şerh sorununun çözüme kavuşmasını arzu ettiklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.