Kadıköy'de Atatürk Anıtı kaldırılıyor

Kadıköy'de Atatürk Anıtı kaldırılıyor

Göztepe Parkı'na yapılması planlanan camii nedeniyle görüş ayrılığına düşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi, bu kez de, Haydarpaşa Çevresi ve Kadıköy Meydan Projesi nedeniyle karşı karşıya geldi.

 Göztepe Parkı'na yapılması planlanan camii nedeniyle görüş ayrılığına düşen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi, bu kez de, Haydarpaşa Çevresi ve Kadıköy Meydan Projesi nedeniyle karşı karşıya geldi. Kadıköy Meydanı için proje hazırlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni düzenlemede, ulusal bayramlarda çelenk konularak resmi törenler yapılan, Anadolu Yakası'ndaki toplantı alanlarından biri olan Kadıköy Meydanı ve Kadıköy Belediyesi'nin yaptırdığı "Başöğretmen Atatürk Anıtı"nı kaldıracak. Projeye tepki gösteren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk "Bir süre önce saygı duruşunu ve çelenk koymayı kaldırdılar, şimdi de anıtı kaldırıyorlar" dedi. 


İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan "Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı", Kadıköy Belediyesi'nin tepkisini çekti. Projenin hiçbir aşamasında kendilerine bilgi verilmediğini, görüş alınmadığını söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, "Haydarpaşa Garı ve Kadıköy Meydanı tek bir planla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından getirildi. Ancak plana detaylı baktığımızda Haydarpaşa Garı'nın hem demiryolu, sergi salonu, hem de konaklama tesisi olarak kullanıldığı söyleniyor. Yani yüzde 95'i konaklama olabilir, yüzde 5'i sergi ve demiryolu olabilir. Yan tarafta oteller var, arka tarafta büyük yapılaşmalar var. Kadıköy Meydanı'nda yeni yapılaşmalar koymuşlar. Dar bir alan halbuki. Burada insanların yürümesi, rahat etmesi lazım" dedi. 

"KADIKÖYLÜLER DE BİZİMLE BERABER"
Kadıköy Belediyesi'nce yaptırılan İskele Meydanı'ndaki "Başöğretmen Atatürk Anıtı'nın kaldırılıp yerine kültür merkezi ek binası yapılması öngörülen projeye itiraz edeceklerini belirten Öztürk "12 Aralık'a kadar itiraz etme hakkı var. Atatürk heykelinin bulunduğu meydan, resmi törenlerin de düzenlendiği küçük bir meydan. Meydan bile demeye bin şahit lazım. Şimdi görüyoruz ki; Kadıköy Meydanı'ndaki bu Atatürk Anıtı da bu plan çerçevesinde kaldırılıyor. Oraya, yandaki eski hal binası kültür merkezi olarak transfer ediliyor. İkinci bina daha yapılıyor. Birileri geliyor, hiç kimseye sormadan deniz kenarına koca bir bina dikiyor. Fonksiyonu ne olursa olsun böyle bir şeyi kabullenmek mümkün değil. Bu konuda Kadıköylüler bizimler beraber. Hem itiraz edecekler, hem yasal dava haklarını kullanacaklar hem de hukuki çerçeve içerisinde olabilecek her türlü tepkiyi göstereceğiz" diye konuştu. 

Kadıköy Meydanı'nda başka bir anıt olmadığını kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk, "Sadece Atatürk Anıtı'nın kaldırılmasına tepkimiz yok. Oraya bina olmaz. Kadıköy'ün en merkezi yeri, tören alanı, deniz kıyısı. Böyle bir yere bina olmaz, hakları yok. Orada Atatürk Anıtı var, orada Cumhuriyet kutlanıyor. Bir süre önce saygı duruşunu ve çelenk koymayı kaldırdılar, şimdi de anıtı kaldırıyorlar. Nasıl anlayalım, gelsin bize anlatsınlar" dedi. 

Kadıköy Meydanı'nın yayalaştırılmasına itirazları olmadığını kaydeden Selami Öztürk, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerine seslenerek "Gelsinler meydanı komple yeşil yapalım. Yemyeşil yapsınlar, peyzajla düzenlesinler, bende teşekkür edeyim" dedi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.