Kartallı Engellilerin Gönen Gezisi

Kartallı Engellilerin Gönen Gezisi

Kartal Belediyesi, Engelliler Haftası kapsamında Balıkesir Gönen'e tanışma ve dayanışma gezisi düzenlendi.


Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi, Balıkesir Gönen'e iki günlük dayanışma ve tanışma gezisi düzenlendi.  Gerçekleştirilen geziye Kartal Belediye Meclis Üyesi Kemal Uyanık,  İmkân Demirci, Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi’nden Özgür Uğur, Ayhan Alkan, Yaşar Koca, Kartallı engelliler ve aileleri katıldı. Önceki gün yaklaşık yüz engelli ve ailesi, sabahın erken saatlerinde Kartal Kaymakamlık binası önünde bir araya geldi. Gezi programında Kartal Belediyesi tarafından tahsis edilen iki otobüs ve tekerlekli sandalyeli engelliler için bir engelli aracı hazır bulundu. 

Kartal Belediyesi’ne teşekkür
Sabah erken saatte gezi programına başlayan engelliler, otobüslerle Balıkesir Gönen'de bulunan Metal-İş Sendikası’na bağlı DİSK Kemal Türkler Eğitim ve Tatil Sitesi'ne yol aldı.  Engellileri, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Rıza İkisivri ve Kartal Belediyesi Meclis üyeleri yolcu etti.  Kartallı engelliler yolculuk boyunca müzik eşliğinde keyifli vakit geçirdi. Yaklaşık beş saat süren yolculuğun ardından Kartallı engelliler DİSK Kemal Türkler Eğitim ve Tatil Sitesi’ne giriş yaptı. Burada tesis yetkilileri tarafından, kendileri için önceden hazırlanmış odalara yerleştirildi. Öğlen yemeği yiyen engelliler ve aileleri ilk gün, DİSK Kemal Türkler Eğitim ve Tatil Sitesi’nde vakit geçirdi. Geziye katılan Süleyman Karaman bu tür gezilerin kendilerini mutlu ettiğini, Kartal'da yaşayan engellilerle tanışma fırsatı bulduklarını ifade ederek, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'e ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. Kartal Belediyesi Meclis Üyesi İmkân Demirci ise Kartal 'da yaşayan üç bin'e yakın engelli vatandaş olduğunu belirterek engelli vatandaşlara yönelik bir dizi gezi programı yapacaklarını, gelen taleplere de Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün sıcak baktığını ifade etti.  

“Kartal'a Engel Yok”
Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi’nden Özgür Uğur da Kartal Belediyesi olarak "Kartal'a engel yok"u gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Kartal'a engel yok'u somut yaşamımızda var kılabilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Kartal içerisinde fiziksel engellerin aşılması gerekir. Bu işe emek veren başta Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz olmakla birlikte, belediyenin şoförlerine kadar herkese katkı ve emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu geziyle farklı engelleri olan insanlar dayanışma içerisindedir. Geçtiğimiz Cumartesi günü Dünya Engelliler Günü’ydü. Yürüyüş düzenledik. Bugün ise burada yaklaşık yüz engelli ailesiyle birlikteyiz. Burada engelli kardeşlerimizle birlikte olmanın ve aynı havayı solumanın mutluluğunu yaşıyoruz. Engelliler ve aileleri yaşamları boyunca yoğun bir stres altında yaşıyorlar. Bu yaşadıkları zorlu süreçlere yardımcı olmak, stresten uzaklaştırmak istedik. Daha sonraki dönemlerde de bu tür gezilerimiz devam edecektir" 

Engelliler,  birlikte yenilen akşam yemeğinin ardından Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi tarafından organize edilen eğlencede bir araya geldi.  Geziye katılan engelliler,  Özgür Uğur, Kartal Belediyesi Engelsiz Üretim Merkezi’nden Tamer Akbaba, Mehmet Zümrütdemir, Türk halk müziği sanatçısı Sevgi Erdoğan, Kartal Belediyesi personeli Yaşar Koca’nın seslendirdiği türkülerle keyifli zaman geçirdi. 

Gezi sona ererken…
Gezinin son gününde engelliler, sabah kahvaltılarının ardından tesisin bahçesinde gönüllerince vakit geçirdi. Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi personeli, geziye katılan Nurcan Dişkıran ve Lamia Akbaba'ya sürpriz yaparak doğum günü partisi düzenledi.

Gerçekleştirilen doğum günü partisinde tüm engelliler,  müzik eşliğinde doyasıya eğlendi. Gecenin ilerleyen saatlerinde engelliler,  Özgür Uğur ve Türk halk müziği sanatçısı Sevgi Erdoğan'ın söyledikleri türkülerle hoş vakit geçirdi. Ertesi gün sabah Kartal Belediyesi araçlarıyla dönüşe geçen engelliler, öğlen saatlerinde Kartal’a ulaştı.  Engellileri,  Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza İkisivri, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sevin Köker karşıladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.