Katolik Kilisesi'nde Şeb-i Arus konseri

Katolik Kilisesi'nde Şeb-i Arus konseri

Adalar Belediyesi'nin organizasyonunda, Katolik San Pasifico Kilisesi'nde Şeb-i Arus konseri gerçekleşti.Konsere Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar İlçe Müftüsü Faruk Tut ve farklı dinlere mensup adalı vatandaş katıldı.

Mevlananın anıldığı Şeb-i Arus haftasında gerçekleşen törenlerden biri de İstanbul Büyük Ada'da bulunan San Pasifico Kilisesi'nde düzenlendi. Düzenlenen tören saat 17: 00'da klasik müzik dinletisi ile başladı. Konsere Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar İlçe Müftüsü Faruk Tut ve farklı dinlere mensup adalı vatandaş katıldı. Şeb-i Arus haftası kapsamında bu yıl 3. düzenlenen Şeb-i Arus konseri, farklı inançlara mensup vatandaşları bir araya getirdi. Klasik müzik dinletisinin ardından kilise duvarlarında bayan Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu (REVNAK)'ın seslendirdiği ilahiler yankılandı. Konsere gelen vatandaşlardan bazılarının ilahilere eşlik ederek duygulandıkları gözlendi. 

Adalar Belediyesi Başkanı Farsakoğlu, Musevi, Müslüman, Hıristiyan dinlerine mensup bütün vatandaşlara ev sahipliği yaptıklarını belirtti. Başkan Farsakoğlu, "Her ne dinden olursa olsun bu insanlar burada kardeşçe bir araya geliyor. Geçmişimizde de bu böyleymiş. Bunun yansımasını da burada görüyoruz. San Pasifico Kilise'sinin yöneticilerine bir takım etkinlikler yapabilir miyiz diye rica ettik. Onlar da bizi kırmadılar, kabul ettiler. Bizleri hoşgörü ile karşıladılar. Bugün de REVRAK isimli grubumuz burada konser verecek. Bu grup sadece kadınlardan oluşuyor ve tasavvuf müziği yapıyorlar. Latin Katolik Kilise'sinde Şeb-i Arus haftasına özel bir gösteri düzenleniyor." şeklinde konuştu. 

Başkan Farsakoğlu, Mevlana'nın sadece İslam kültürüne ait olmadığını, evrensel bir değer olduğunu da vurgulayar,ak "Mevlana'nın farklı inançlara mensup olan insanlara değer veren ve onları eşit gören bir anlayışı var. Mevlana'nın ünlü bir sözü vardır. Ne olursan ol gel. İster putperest ol, ister bin kere tövbeni bozmuş ol. Yine de gel. İşte bu sözü aslında her şeyi anlatıyor. Bu nedenle insanlar farklı dinlere mensup olsalar bile yine beraber yaşamayı bilmeleri gerekir. Öte yandan bir kilise ortamında semazenleri izlemek, ilahileri dinlemek çok güzel duygular." ifadelerini kullandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.