KGS YERİNE HGS

KGS YERİNE HGS

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen kalkıyor. 8 milyon KGS kartının yerini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartları alacak

İstanbul başta olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde trafiğin akışını yavaşlatan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) tamamen kalkıyor. 8 milyon KGS kartının yerini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartları alacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve leşme Bakanı Binali Yıldırım, KGS'nin yerine HGS geleceğini geleceğini açıkladı. Bakan Yıldırım, HGS'nin 17 Eylül'de ülke genelinde kullanılacağını, 2013 yılı başına kadar KGS'nin yerini alacağını ifade etti. Yıldırım, HGS'nin yapışkan tipi etiketinin 5 lira olduğunu, kart tipi etiketin ise 15 liradan satışa sunulacağını aktarırken; KGS'den yüzde 20 daha ucuz geçiş imkanı sağlayacağını ifade etti. Bakan Yıldırım, Ptt kart sahiplerinin HGS'nin yapışkan tipi etiketini ücretsiz alacağını da bildirdi.

Yıldırım HGS tanıtımının ardından ilk kartı kendi makam aracına yapıştırdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve leşme Bakanlığı'na bağlı Posta ve Telgraf Teşkilatı (Ptt) ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilen HGS; Bakan Binali Yıldırım'ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı. Rixos Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Yıldırım'ın yanı sıra Ptt Genel Müdürü Osman Tural, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan'ın yanı sıra projede çalışan mühendisler katıldı. Projenin yüklenici firma yetkilisi Erhan Ark, HGS ile ilgili kısa bir sunum yaptı. Sunumda 8 milyon KGS kullanıcısının HGS sistemine geçmesi ile birlikte yaklaşık 440 milyon TL tasarruf edileceği belirtildi. "Sistemde yer alan kameralar sayesinde köprü ve otoyollardan geçen araçların 4 açıdan fotoğrafı çekiliyor. Bu sayede geçen aracın plakası rahatlıkla okunabiliyor. Ayrıca sistemde bariyerlerin kaldırılması ile birlikte araç geçişinde 3 kat artış hedefleniyor." ifadelerine yer verildi.

Toplantıda söz alan Ulaştırma, Denizcilik ve leşme Bakanı Binali Yıldırım da projenin ayrıntılarını anlattı. Köprü ve Otoyollarda Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve KGS olmak üzere 2 farklı geçiş sistemi bulunduğunu kaydeden Binali Yıldırım, "KGS'de özellikle yoğun saatlerde ciddi zaman kayıpları yaşanıyor. Hızlı Geçiş Sistemi ile birlikte KGS'yi kaldırıyoruz. 8 milyon vatandaşımız kartlarındaki paraları harcayacak ve yeniden para yükleme yapmayacaklar. Bizim amacımız 1 Ocak 2013 itibariyle KGS'nin HGS ile yer değiştirmesi. HGS'nin ilk kullanımını 17 Eylül'de başlatıyoruz. Köprülerde 2 gişede başlayacak sistem peyderyer artacak." diye konuştu. HGS'nin otoyollar ve köprülerde seyreden taşıtların ödeme noktalarında durmadan geçmelerini ve geçiş ücretlerini de kart veya pasif RFID etiket üzerinden ödemelerini sağlayan sistem olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"OGS'yi almak için nüfus kağıdı,ikametgah senedi,kefil, depozite, bankaya hesap açma ve 60 TL para veriyorsunuz. Kayboldumu çıkarmakta iki gün sürüyordu. HGS ile heryerde rahatlıkla ulaşılabileck bir sistem. Ptt şubesi olan her yerden 5 TL'ye rahatlıkla alabileceksiniz. Araç plakasını vereceksiniz hemen kayda girilecek ve alabileceksiniz. Kullanımı kadar temini de çok kolay."

Sistemi Ptt ve Karayolları Genel müdürlüklerini geliştirdiğini vurgulayan Yıldırım, "sorumluluk noktasında herhangi bir sıkıntı yok. İkiside bakanlığa karşı sorumlu. Herhangi bir hata olduğu zaman topu başkasına atma yok. Sistemin çalışması esas. Testler tamamlandı. 17 Eylül'den itibaren her yerde kullanılabilecek. Benim önerim vatandaşımız bu kart zulmünden kart illetinden bir an övnce kurtulsun. Bundan Ptt'nin 4 bine yakın yerinden ulaşacak. 29 gişeye de bu HGS'den temin edilecek yerler kuruldu. Aynanın altına gelecek şekilde yerleştirilecek ve rahatlıkla kameraların görebileceği bir kart." İfadelerini kullandı.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.