Koç Holding cirosunu yüzde 16 arttırdı

Koç Holding cirosunu yüzde 16 arttırdı

Koç Holding, 2012 yılının dokuz aylık döneminde konsolide bazda toplam satış gelirlerini yüzde 16 artırarak 63 milyar liraya yükseltti.

 Koç Holding, 2012 yılının dokuz aylık döneminde konsolide bazda toplam satış gelirlerini yüzde 16 artırarak 63 milyar liraya yükseltirken, azınlık payı sonrası net karını 1,7 milyar liraya yükseltti. 


Koç Holding'in 2012 yılı 9 aylık sonuçlarını değerlendiren Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, "2012 yılını bir kez daha karlı bir şekilde büyüyerek kapatıyor olacağız" dedi. 

-"İçinde olduğumuz her sektörde bizi heyecanlarından gelişmeler ve potansiyel var"- 

Koç Topluluğu'nun özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde gelirlerinin yarısından fazlasının yurt dışı satış ve ihracat gelirlerinden oluştuğunu belirten Durak, "Global piyasalarda yaşanan durgunluğa karşın piyasa paylarımızda gözlenen artış sayesinde ihracat gelirlerimizi kesintisiz bir şekilde yükseltmeyi başardık. Kombine ihracatımız yüzde 9 ile 11,6 milyar dolara ulaşırken, kombine yurt dışı gelirlerimiz yüzde 11 artış ile 13,7 milyar dolar seviyesine yükseldi" dedi. 

Global piyasalardaki yavaşlamanın operasyonel anlamda güçlükler yaratsa da rekabet anlamında fırsatlara da sebep olabildiğini ifade eden Durak şunları belirtti: 

"Arçelik global bir lider olma yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Ortadoğu ülkeleri, Afrika ve Güney Asya ülkelerini öncelikli büyüme alanlarımız olarak belirledik. Aynı zamanda Avrupa'daki pazar paylarımızı da önemli şekilde artırdık. Bir yandan organik büyümemize devam ederken bir yandan da global piyasalardaki satın alma fırsatlarını takip ediyoruz. Amerika dahil 75 ülkeye ihracat yapan Ford Otosan ile son 5 yılda 2,3 milyar dolar net ihracat fazlası verdik. Bu yıl sonuna kadar 100 milyon dolarlık da mühendislik ihraç ediyor olacağız. Tofaş ise İtalya, İspanya ve Fransa gibi ana ihraç bölgelerinde yaşanan problemlere karşın satın al ya da öde anlaşmaları sonucu kar marjını yükseltmeye devam ediyor." 

Yatırımlarında en önemli kısmın enerji şirketleri ve özellikle Tüpraş tarafından yapılacağını kaydeden Durak, Tüpraş'ın 3. çeyrek finansal sonuçlarının çok başarılı olduğunu, kapasite kullanım oranının 3. çeyrekte yüzde 91'e yükseldiğini ve fuel oil değişim projesinin son hızla ilerlediğini belirtti. 

Finans sektörünü de değerlendiren Durak, 2013 yılında fonlama maliyetlerinin 2012 ortalamasına nazaran daha düşük olmasını beklediklerini kaydederken Yapı Kredi'nin temel bankacılık gelirlerinde de istikrarlı bir artış beklediklerini ifade etti. 

Durak, 2012'de bu artışın yüzde 17 olduğunu hatırlatarak, "Yapı Kredi Bankası aracılığı ile ilk 9 ayda Türkiye ekonomisine yaklaşık 74 milyar lira kredi desteği sağladıklarını, kredilerde olduğu gibi mevduatta da güçlü bir performans kaydettiklerini ifade etti. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.