Konuk Sanatçılar Galeri/Miz'de

Konuk Sanatçılar Galeri/Miz'de

Program kapsamında farklı ülkelerden İstanbul’a gelen sanatçılar, 29 Haziran 2012 Cuma günü Galeri/Miz Teşvikiye’de düzenleyecekleri konuşmada sanatsal pratiklerini ve İstanbul projelerini anlatacaklar.

Uluslararası genç sanatı İstanbul sanat ortamına taşıma amacıyla oluşturulan Galeri/Miz Konuk Sanatçı Programı, Haziran 2012 itibariyle ilk konuklarını ağırlamaya başladı. Yaz aylarına özgü olan program boyunca galeri, sergileme mekânı olmaktan çıkarak bir üretim mekânına, sanatçı atölyesine dönüşüyor. Üç dönem hâlinde farklı sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek olan program üçer haftalık periyotlar şeklinde, Ağustos ayının sonuna dek sürecek. Program boyunca meydana getirilen yapıtlar, sezonun ilk sergisinde sergilenecek. 


Gelişmeler http://mizresidency.wordpress.com/blog adresinden de takip edilebilecek. İlk dönem sanatçıları Cape Town’dan Elize Vossgatter, Londra’dan Emma Wieslander ve Newcastle’dan Rebecca Travis, 29 Haziran 2012 Cuma günü 18:00-19:00 saatleri arasında Galeri/Miz Teşvikiye’de düzenleyecekleri konuşmada sanatsal pratikleri ve konuk sanatçı programı süresince üzerinde çalıştıkları projeleri anlatacaklar. Konuşma İngilizce olarak gerçekleştirilecek ve çeviri yapılmayacak. Etkinliğe katılım ise ücretsiz.

Konuk sanatçılar

Elize Vossgatter: 1981’de Johannesburg, Güney Afrika’da doğan sanatçı, güzel sanatlar eğitimini University of Cape Town bünyesindeki The Michaelis School of Fine Art’da, 2002 yılında tamamladı. Yerel öykülerden esinlenen, kadın olgusunu farklı bağlamlarda sorgulayan, bu durumu geliştirdiği deneysel teknik ve resmin diliyle irdeleyen sanatçı Cape Town’da yaşıyor ve çalışıyor.

Emma Wieslander:
Lund, İsveç’te 1979’da doğan sanatçı, lisans eğitimini Kent Institute of Art and Design fotoğraf bölümünde 2004’te, yüksek lisansını ise Londra’da Royal College of Art fotoğraf bölümünde 2007 yılında tamamladı. Çalışmalarında sıklıkla doğayı ve manzarayı başlangıç noktası olarak alan sanatçı fotoğraf temelli projelerinde algılanan, betimlenen ve tarif edilenler arasındaki bağlantıları inceliyor. Resimsel gelenekler ve üç boyutlu olanın resim yüzeyine geçişinde yaşadığı değişim ve bunun tersi, kültür ve teknoloji etkisinde doğanın geçirdiği dönüşüm ele aldığı başlıca kavramlardır. Wieslander, Londra’da yaşıyor ve çalışıyor.

Rebecca Travis: 1988’de Bradford, İngiltere’de doğdu. University of Newcastle-Upon-Tyne güzel sanatlar bölümünden 2011’de mezun oldu. Çalışmaları temelde yüzey ve maddeye dair bir araştırma ve onlara karşılık verme çabasıyla şekillenmektedir. Kimi zaman mimari mekânlar ve yüzeyleri ile doğrudan etkileşime geçen sanatçı, kimi zaman ise çizimler ve sanatçı kitapları oluşturur. Bu kitaplar, sayfalarına uyguladığı yinelenen bir dizi işlem sonrasında saf bir görselliğe bürünmekle birlikte kâğıdın maddi yapısını, hassas ve geçici oluşundaki güzelliği belgeler. Travis, Newcastle’da yaşıyor ve çalışıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.