Köprü ve otoyollar Koç'un

Köprü ve otoyollar Koç'un

Otoyol ve köprülerin 25 yıl süreyle işletme hakkının verilmesine ilişkin ihaleyi, Koç Holding AŞ-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu 5 milyar 720 milyon dolar bedelle kazandı.

Otoyollar, köprüler ve bunlar üzerindeki otoyol hizmet tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim tesisleriyle varlıklarının bir bütün halinde fiili teslim tarihinden itibaren 25 yıl süreyle işletme hakkının verilmesi ihalesi, Özelleştirme İhalesi Başkanlığı'nda yapıldı. Kapalı zarf usulü yapılan elemesiz tura 3 ortak girişim grubu katıldı. 

Elemesiz turda en düşük teklifi veren Nurol Holding A.Ş.-MV Holding A.Ş.-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.-Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Fernas İnşaat A.Ş. Ortak Girişim Grubu elendi. İhale, en yüksek teklif olan 5 milyar 630 milyon dolar üzerinden açık artırma yöntemiyle devam etti. 

Açık artırmaya "Koç Holding A.Ş-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu" ve "Autostrade Per I'Italia SPA-Doğuş Holding A.Ş.-Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.-Akfen Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu" katıldı. Açık artırmada ilk teklifi veren Koç Holding A.Ş.-UEM Group Berhad-Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ortak Girişim Grubu, 5 milyar 720 milyon dolar teklif etti. Diğer grup ise düşünmek için aldığı sürenin ardından ihaleden çekildiğini açıkladı. Böylece köprü ve otoyol ihalesini 5 milyar 720 milyon dolar bedelle Koç-UEM-Gözde Ortak Girişim Grubu kazandı. 

İHALE NERELERİ KAPSIYOR 

Özelleştirmenin ardından köprü ve otoyolların bakım ve onarımı dahil bütün maliyetler özel sektör tarafından yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik veHaberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü bu faaliyetleri denetleyecek. 

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yollarıyla "Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu", "Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu", "Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu", "Toprakkale-İskenderun Otoyolu", "Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu", "İzmir-Çeşme Otoyolu", "İzmir-Aydın Otoyolu", "İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu", "Boğaziçi Köprüsü", "Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu", bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.