Kürk ve Pırlantada ÖTV Sıfırlansın

Kürk ve Pırlantada ÖTV Sıfırlansın

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, pırlanta ve pırlantalı mücevher ithalinden alınan ÖTV'nin sıfırlanmasını istedi.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracata daha fazla katkı vermesini sağlamak için ham kürk postu, yarı işlenmiş ve işlenmiş kürk postları ithalatı, kıymetli kürk yetiştiriciliği ve avcılığıyla elde edilen ham kürk postları satışıyla, pırlanta ve pırlantalı mücevher ithalinden alınan ÖTV'nin sıfırlanmasını istedi.


"Ham kürk postu, yarı işlenmiş ve işlenmiş kürk postları ithalatında ÖTV uygulanması kaldırılmalı veya halen yüzde 20 olarak uygulanan oran sıfıra indirilmelidir. Yurtiçinde kıymetli kürk yetiştiriciliği ve avcılığı ile elde edilen ham kürk postları satışında ÖTV uygulaması kaldırılmalı veya halen yüzde 20 olarak uygulanan oranı sıfıra indirilmelidir.

Kıymetli kürkte KDV oranı yüzde 8 olmalıdır.'' talebinde bulunan TİM Başkanı, bunlar gerçekleştiği takdirde sektörün uzun vadede en az 2 milyar dolarlık ek ciroya, kürklü ürünlerin üretim ve ihracatı ile katma değerde en az 5 katı artışa ve sektörün katma değer zincirinde ilave 60-70 bin istihdam ile toplam 100 bin istihdama kavuşacağını vurguladı. Büyükekşi ayrıca, "Değerli taş ve pırlanta sektöründe de ÖTV sıfırlanırsa, sektör 2023 ihracat hedefini 12 milyar dolardan 50 milyar dolara kadar çıkarma imkanı bulacaktır.'' dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.