La Fonten'i Yardıma Çağırıyorlar

La Fonten'i Yardıma Çağırıyorlar

2008'den bu yana 40 binin üzerinde çocuğa ulaşarak, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılında İstanbul sınırlarını da aşarak tam on ili ziyaret etti. Sezonun son temsillerini

Sahnelere ilk kez 2008 yılında "merhaba" diyen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, tiyatro aracılığıyla çocuklara, çevre bilinci ve hayvan sevgisi aşılamaya devam ediyor. 2010 yılında Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle, çocuklara çevre bilinci, hayvan ve doğa sevgisi aşılamak hedefiyle hazırlanan, Türk Çocuk Edebiyatı'nın en önemli yazarlarından Yalvaç Ural'ın kaleme aldığı "La Fonten Orman Mahkemesinde" adlı oyun bu sezonda da minik seyircileri ile buluşuyor. La Fonten Orman Mahkemesinde adlı oyun 2-3, 9-10, 6-17, 23-24 Haziran tarihlerinde saat 12.00'da Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak sahnelenecek. 

Sezonun son temsilleri İstanbul'da yapılacak
2011-2012 eğitim ve öğretim yılında Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, İstanbul'daki küçük ve büyük seyircileri ile buluştuktan sonra Türkiye Turnesi'ne de çıktı. Sırasıyla, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Antep, Antakya, Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Aksaray illerini ziyaret eden tiyatro sezonu yine İstanbul'da, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde kapayacak. 2008 yılından beri minik tiyatroseverler ile buluşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu yeni eğitim ve öğretim yılını yepyeni bir rota ile karşılayarak, Karadeniz illerini de ziyaret edecek. 

Hayvanlar, La Fonten'i yardıma çağırıyor 
Oyunda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral'ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten'den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor. 

2008'den bu yana oyunları 40 binin üzerinde çocuk izledi 
"Yaşam için teknoloji" sloganıyla sadece bugünü değil, geleceğimizi de iyileştiren Bosch Ev Aletleri, toplumu çevre konusunda bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerinde, tiyatronun evrensel dilini kullanarak çocuklara ulaşmaya da büyük önem veriyor. Bu anlayışla 2008 yılında hayata geçirerek, sahnelediği "Çevreci Nasreddin Hoca Kukla Oyunu" ile Türkiye genelinde 14 binin üzerinde çocuğa ulaşan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, 2010 yılını ise Sadri Alışık Kültür Merkezi işbirliğiyle hazırladığı yepyeni bir oyunla karşıladı. Çocuklara çevre koruma bilinci, doğa ve hayvan sevgisi aşılamayı amaçlayan "La Fonten Orman Mahkemesinde" Mayıs 2012 itibariyle 25 binin üzerinde çocuğa ulaştı. Tiyatro bu yıl ayrıca, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Çocuk Festivali'nin Çocuk Tiyatroları Şenliği'ne de konuk oldu. Böylece toplamda 40 binin üzerinde çocuğa çevre koruma bilinci aşılandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.