Metris Cezaevi Taşınıyor mu?

Metris Cezaevi Taşınıyor mu?

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım "VIA/PORT Venezia" projesinin tam karşısında yer alan Metris Cezaevi'nin taşınmasını istiyor.

 KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Metris Cezaevinin kaldırılmasının idari bir karar olduğunu belirterek, ''Zamanla bu tür hizmet birimleri şehir dışına taşınıyor. Bu da öyle olur diye düşünüyorum'' dedi. 
     Yıldırım, Kiptaş ile hasılat paylaşımı modeli ile gerçekleştirilen ve yatırım bedeli yaklaşık 1,3 milyar TL'nin üzerinde olan ''VIA/PORT Venezia'' isimli projenin karşısında yer alan Metris Ceza İnfaz Kurumlarının, şehir dışına taşınacağı yönündeki iddiaları AA muhabirine değerlendirdi. 
     Cezaevinin, İstanbul'un içinde kaldığını dile getiren Yıldırım, ''VIA/PORT Venezia'' projesinin de bir dönüşüm projesi olduğunu söyledi. 
     Yıldırım, proje ile ''VIA/PORT Venezia''nın arazisi içinde yer alan beton boru fabrikalarının Hadımköy'e taşınacağını da aktararak, şöyle devam etti: 
     ''Senelerdir 'bu alanı nasıl değerlendirebiliriz' diye düşünüyorduk. Biz de böyle AVM, rezidans, ticaret ve ofis alanlarının bulunduğu bir proje geliştirdik. Tabii bu projenin karşında bir de cezaevi var. Cezaevinin olduğu yerde de bu projenin gelişmesini sanal olarak yapmıştık. Bu cezaevinin (Metris) kaldırılması idari bir karardır. Zamanla bu tür hizmet birimleri şehir dışına taşınıyor. Bu da öyle olur diye düşünüyorum. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanımız taşınmasını arzu ediyor. Hiçbir belediye başkanı bir cezaevinin kendi sınırları içerisinde kalmasını istemez. Bu durum karşılıklı görüşülür. Belki bakanlığın kendisine böyle direk olarak bir talep gitmediyse, o zaman cezaevini kaldırmak programlarında yoktur. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, KİPTAŞ olarak cezaevinin şehir dışına taşınması için Adalet Bakanlığına bir talep götürürsek, onlar da uygun görürse belki de cezaevi kalkar.'' 
     
     -''Cezaevi düşüncesi insanlara soğuk gelir''- 
     
     Yıldırım, bu projelerle amaçlarının dönüşümü sağlamak olduğunu ifade ederek, ''Bugün cezaevinin taşınması da Esenler'deki eski binaların yenilenmesi de bir dönüşüm projesidir. Cezaevlerinin zamanla şehir içinden kaldırılmasında fayda görüyorum'' dedi. 
     Projenin inşaatı devam ederken, Adalet Bakanlığına bir teklifle gidebileceklerini vurgulayan Yıldırım, ''Ben bu durumu çok önemsemiyorum. Cezaevi kalabilir de gidebilir de. Ancak kalmasa daha iyi olur'' şeklide konuştu. 
     İsmet Yıldırım, cezaevi düşüncesinin insanlara biraz soğuk geldiğini, ama projenin cezaevinden etkilenecek bir durumunun olmadığını söyledi. 
     ''Sadece evlerin bir kısmı cezaevinin çatısını görecek. Bizim de Bakanlığa cezaevinin gitmesi yönünde bir teklifimiz olabilir. Uygun görülürse karşılıklı oturup konuşulur'' diyen Yıldırım, İstanbul için dönüşüm projelerinin önemli olduğunu kaydetti. 
     
     -''Kurumun şehir dışına taşınmasına yönelik çalışma yok''- 
     
     Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cevat Gül de Metris 1 ve 2 nolu T tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumları ve Rehabilitasyon Merkezinin yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet verdiğini ifade ederek, ''Kentsel dönüşüm çerçevesinde, şehir dışına taşınmasına yönelik Bakanlığımızca sürdürülen bir çalışma bulunmamaktır'' dedi. 
     Metris Ceza İnfaz Kurumlarının 2007 ve 2008'de hizmete açılan yeni kurumlar olduğunu belirten Gül, KİPTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından bu kurumun taşınması konusunda başkanlıklarına bir başvuru yapılmadığını belirtti. 
     Gül, ''Metris Ceza İnfaz Kurumlarının, yeni kurumlar olması durumu gözetilerek, başka bir yere taşınmasının uygun olmayacağı değerlendirilmektedir'' diye konuştu. 
     
     -1,3 milyar TL'lik proje 2014'ün son çeyreğinde bitirilecek- 
     
     Proje, Gaziosmanpaşa'da 82 bin metrekarelik arazi üzerine kuruluyor. 
     KİPTAŞ ile hasılat paylaşımı modeli üzerine anlaşma yapan Bayraktar ve Gürsoy Yatırım Ortaklığı tarafından yapılacak projede, 2 bin 500 nitelikli konut, 70 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezi ve 50 bin metrekare tematik satılabilir ofis alanları bulunuyor. 
     2014 yılının son çeyreğinde tamamlanması planlan projenin bitirildiğinde yaklaşık 2,5 milyar TL değere ulaşacağı düşünülüyor. 
     Konut bölümünün toplam beş kuleden oluştuğu ve bu kulelerde 2 bin 500 nitelikli konutun bulunacağı projede, fiyatlar 179 bin TL'den başlayıp şerefiyesine göre değişiklik gösterecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.