Metrobüsü Kullananlar Okumadan Geçmeyin

Metrobüsü Kullananlar Okumadan Geçmeyin

Metrobüs hattında inen yolcuların para iade makinesinden binmediği durakların ücretini geri alması gerektiği uyarısı yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metrobüsten inen yolcuların para iade makinesinden binmediği durakların ücretini geri alması gerektiğini bildirdi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, İstanbul metrobüs sisteminin Eylül 2007'de 1. etap olarak Avcılar-Topkapı (18 km) koridorunun hizmete alınması ile uygulamaya konulduğu belirtildi.

Açıklamada, 2009 yılı içerisinde öncelikle 1-3 durak ile 4 ve üzeri durak olmak üzere iki kademeli fiyat tarifesi uygulamasıyla "mesafe esaslı ücretlendirme" (gittiğin kadar öde) modelinin hizmete alındığı aktarıldı.

Daha önce ilk 3 durak için yapılan uygulamanın yeni dönemde yaygınlaştırıldığına dikkat çekilerek, eski sistemde metrobüsle 3 durak giden bir kişinin parasının bir kısmını iade aldığı, 3 durak sonrasında ise standart fiyat uygulandığı anımsatıldı.

Yurt dışı metrobüs uygulamalarında genellikle durak başına farklı bir ücret skalası uygulandığına işaret edilerek, İstanbul'da Ağustos ayında 4. etap olan Avcılar-Beylikdüzü etabının da açılması ile 8 bazlı bir ücret sistemi uygulamasına geçildiği kaydedildi.

Uygulamanın yeni olmadığı, kademe sayısının artması neticesinde 8 kademeli "gittiğin kadar öde" ücretlendirmesi yapıldığı bildirildi.

Metrobüs hattında inen yolcuların para iade makinesinden binmediği durakların ücretini geri alması gerektiği uyarısı yapılan açıklamada, yeni sistemle birlikte durakların kademelerinin şu şekilde artırıldığı kaydedildi:

"Metrobüs hattında 1-3 durak sayısı 1,60 lira, 4-9 durak sayısı 2,40 lira, 10-15 durak sayısı 2,50 lira, 16-21 durak sayısı 2,60 lira, 22-27 durak sayısı 2,70 lira, 28-33 durak sayısı 2,80 lira, 34-39 durak sayısı 2,90 lira, 40 ve üzeri durak sayısı ise 2,95 lira."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.