Mimar Sinan Camisinin Açılışı Yapıldı

Mimar Sinan Camisinin Açılışı Yapıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fikir babası olduğu, yapımının her aşamasını yakından takip ettiği Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin açılışı bugün gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fikir babası olduğu, yapımının her aşamasını yakından takip ettiği Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin açılışı bugün gerçekleştirildi. Ramazan'ın ilk gününe ve ilk cumasına rastlayan açılışa, Başbakan Erdoğan'la birlikte Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame El-Nuceyfi, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez katıldı.

CAMİ AVLUSU DOLDU

22 ayda tamamlanan caminin ibadete açıldığı gün Ramazan'ın ilk gününe ve ilk cumasına rastladı. Cuma namazı için camiye gelen cemaat dışarı taştı. Cami avlusu da tamamen doldu. Gabon Cumhurbaşkanı Ondimba ve Irak Ulusal Meclis Başkanı Usüme El Nuceyfi'yle birlikte camiye giren Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Ramazan konulu hutbesini dinledi.

CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR

Cuma namazının ardından Başbakan Erdoğan konukları ve bakanlarıyla birlikte caminin resmi açılışını gerçekleştirmek üzere dışarı çıktı. Caminin yapımında emeği geçen hayırseverleri tebrik ettiğini söyleyen Başbakan Erdoğan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yanı sıra Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nin Mimarı Muharrem Hilmi Şenalp'e ve işleri kolaylaştırdığını söylediği Ataşehir Belediye Başkanı CHP'li Battal İlgezdi'ye özellikte teşekkür etti. Açılış törenine katılanlarla birlikte kurdele kesen Erdoğan hediye takdimlerinin ardından caminin VİP salonuna geçti. Erdoğan burada Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi ile başbaşa görüştü.

ERDOĞAN İMZALI HİTABE

İstanbul'un yeni ve modern yerleşim yerlerinden Ataşehir'de Mimar Sinan'ın şaheseri Selimiye Camii'nin bir benzeri olarak yapılan camiye Mimar Sinan adı verildi. Fikir babalığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı cami projesinin Mimarlığını Muammer Hilmi Şenalp yaptı. Erdoğan'ın Sabiha Gökçen Havalimanı'na gidiş gelişlerinde uzaktan incelediği zaman zaman ziyaret ettiği cami inşaatı TOKİ tarafından gerçekleştirildi. 40 milyon TL harcanan caminin dış duvarına konulan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı hitabe dikkat çekti. 'Mimar Sinan'ın Ruhuna İthaf' adlı bir kitabede Erdoğan, Sinan'a şöyle seslendi:

"Bu ad, hayırseverlerinden, dernek yöneticilerine. müteahhitinden işçisine, mimarından müzehhibine, imamından cemaatine bütün torunlarının, yüksek huzurunda sana muhabbetlerini ve saygılarını gösterebilmek içindir. Seni sevdiğimizi bi diye, bu topraklara nakşettiğin sebillerden akan su gibi aziz ol. Yüce Allah'ın rahmeti ve muhabbeti üzerine olsun. Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan..."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.