Mutsuz Emekli Orduları!

Mutsuz Emekli Orduları!

İTO Sigorta Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Levent Korkut, komite üyeleriyle gerçekleştirmiş olduğu genel toplantı sonrası gazetemize verdiği özel röportajda, Bireysel Emeklilik Sigortası ile ilgili sıkıntının sebeplerini açıkladı.

Bireysel emeklilik sigortası; çıkış amacı olarak çok iyi düşünülen başlangıçta iyi giden ancak daha sonrasında istenilen sonucu vermeyen bir ürün.

İyi gitmemesinin sebeplerinden ilki, adı üstünde bireysel. Acente satış kanalı tarafından satılması baştan düşünülmemiş bir sistemdi. Satış kanalı olarak bizleri tatmin etmeyen bir komisyon söz konusu. Sahada olan bir satış kanalı olarak da bizim ilgimizi çekmedi. 

İkinci husus ise ; hayat sigortaları da bireysel emeklilik sigortaları da eğitim ve halkın ekonomik düzeyi ile ilgilidir. Eğitim düzeyi yüksek olan toplumda sigortaya ilgi artar. Ekonomik olarak baktığmızda da kişi başına düşen GYMH yükseldiği oranda sigorta harcamaları yükselir. 

Global Kriz Türkiye’yi de etkiledi

Tüm bunların hepsi birbirine bağlıdır. Dünyada yaşanan ekonomik kriz Türkiye'yi de belli bir oranda etkiledi. İnsanlarda gelecek kaygısı oluşmaya başladı. İnsanlar yaşamsal ihtiyaçlarını öne çıkartıp sigorta gibi daha sonra da olsa olur dedikleri konuları sonraya ertelediler.
Bunun da en büyük sebeplerinden biri de vergi teşviklerinin yeterli olmayışı, devletin ve kamunun bu konuya fazla ilgi göstermemesidir. 

Güçlü ekonomide BES, etken bir Aktör

Unutulması gereken en önemli husus da şudur kanaatimce; uzun vadeli fonların oluşumu ancak bu tür sigortalarla olur. Bu tür sigortalarda yaratılacak uzun vadeli ve ucuz fonlama, reel sektörün kendini geliştirmesi, dünyada rakipleri ile rekabet edebilmesinin önünü açıp; hükümetlere de dış borçlanmada da ciddi bir kaynak oluşturarak ve ekonomiye büyük ölçüde fon teşekkülünü gerektirecektir.

Mutsuz Emekli Orduları

Çalışırken kazanan insanlar emekli olduklarında çok cüzi bir para alarak aynı yaşam kalitesini çalıştıkları zamanki gibi devam ettirememektedirler. Mutsuz emekli orduları oluşmaktadır. Halkın devletini vergi ile teşvik etmesi gerekir. Mutsuz emeklileri mutlu emekliler haline getirmeliyiz..

Şahin Keskin/ Şehr-i İstanbul Gazetesi


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.