Radyoevi de mi devredilecek?

Radyoevi de mi devredilecek?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TRT İstanbul Radyosu olarak kullanılan Harbiye’deki Radyoevi’nin apar topar boşaltılması ile ilgili iddialarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, uzun yıllardır TRT İstanbul Radyosu olarak kullanılan Harbiye’deki Radyoevi’nin apar topar boşaltılması ile ilgili iddialarda bulundu. TRT’nin daha önce boşaltılan binalarının elden çıkarıldığını anımsatan İlgezdi, “Radyoevi binası da mı yok edilecek?” diye sordu. CHP’li İlgezdi Radyoevi binasının deprem gerekçesi ile boşaltılmasını TBMM gündemine de taşıdı.

ANIT BİNAYA KIYMAYIN

TRT’nin Ortaköy’deki yerinin de deprem gerekçesiyle boşaltıldığını, ardından binanın TRT’nin elinden alındığını söyleyen İlgezdi, “Antalya’daki TRT binası da dört senedir kullanılmıyor. Ülkemizin hafızası Radyoevi de aynı akıbete mi uğrayacak?” dedi. İlgezdi, Radyoevi’nin 2000 yılında otel yapılmak, 2012 yılında ise Birleşmiş Milletlere tahsis edilmek istendiğini belirterek şunları söyledi: “Şimdi de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredileceği iddiaları gündemde. Hatta TRT’nin Çekmeköy’de arazi satın aldığı ve yapılacak binaya tüm birimlerini taşıyacağı da gündemde. Uzun yıllardır ülkemizin müzik kültürünün merkezi olan anıt binaya kıymayın. 1999’da yaşanan depremden sonra Ortaköy’deki misafirhane boşaltıldı ve bu bina TRT’nin elinden çıkarıldı. Radyoevi ve Ulus’taki TRT binası boşaltılarak bir TV kanalının binası kiralandı. TRT bu binaları neden elden çıkarıyor?”

BİNANIN BOŞALTILMA NEDENİ NEDİR?

İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

■ İstanbul'da Harbiye ve Ulus'taki binaların boşaltılma nedeni nedir?
■ Binaların deprem riski taşıdığına ilişkin raporlar nereden alınmıştır?
■ Ortaköy'deki misafirhane gibi bu binalar da TRT'nin elinden çıkarılacak mıdır?
■ Çekmeköy'de bir arazi satın alındığı ve tüm TRT binalarının buraya taşınacağı doğru mudur?
■ TRT İstanbul Radyosu’nun arşivi nerede korunacaktır?
■ Radyoevi binasının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na devredileceği doğru mudur?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.