Sadrazam Bayram Paşa Türbesi açıldı

Sadrazam Bayram Paşa Türbesi açıldı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Fatih'teki Sadrazam Bayram Paşa Külliyesi içindeki Sadrazam Bayram Paşa Türbesi, törenle açıldı.

Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Piyale Çitil'in ev sahipliğindeki törene Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu, Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, Bayrampaşa Kızılay Şube Müdürü Ali Murat Duman ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in eşi Şule Demir'in de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.
 
Bayrampaşa Kaymakamı Hasan Gözen törende bir konuşma yaptı.
“BAYRAMPAŞA BÜYÜK BİR ŞAHSİYETTİR”
Bugün burada çok tarihi bir an’a şahitlik ediyoruz, geçmişine sahip çıkmayan milletlerin, geleceğini de sağlıklı bir şekilde inşaa edemeyecekleri bir gerçektir. Bayrampaşalıların, Bayrampaşa külliyesini restore ederek halkın kullanımına açmış olması, geçmişine ne denli sahip çıktığını göstermektedir. Bayrampaşa devletine milletine hizmet etmiş büyük bir şahsiyettir. Bayrampaşalıların böyle bir tarihi mekâna kavuşması onlar için çok büyük önem ifade etmektedir. Bu tarihi yapının resterosyonunda emeği geçen herkese teşekkür ederim.
 
 
Tarihi mekanların onarılmasını önemsediğini ifade eden Ak Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu’da bir konuşma yaptı.
“KÜLLİYELERİMİZ SOSYAL MEKÂNLARIMIZDIR
Cennet köşesi aziz vatanımızın her karesinde yer alan geçmişimize ait tarihi mekânların onarılmasını çok önemsiyorum. Hepimiz, birliğimizin ve kardeşliğimizin sosyal mekânları olan külliyelerin onarılmasına destek olmalıyız.
 
SADRAZAM BAYRAM PAŞA VE TÜRBESİ;
İstanbul`un Davutpaşa semtinde doğan ve doğum tarihi tam olarak bilinmeyen Bayram Paşa, Yeniçeri Ocağı`nda yetişti. Sultan 1’nci Ahmed`in kızlarından Hanzade Sultan ile evlenerek saraya damat olan Bayram Paşa, Mısır Valiliği, Rumeli Beylerbeyliği, İstanbul Kaymakamlığı gibi görevlerinin ardından 1637 yılında sadrazam oldu. İstanbul kaymakamlığı görevinde, şehrin etrafındaki surların iç ve dışındaki düzensiz ve usulsüz yapılan yerleşmeleri istimlak ettirip yıktıran Bayram Paşa, Ayasofya civarında bir konak, Kuzguncuk`ta Piri Paşa Hanı ve Haseki Bayram Paşa Külliyesi`ni kendi şahsi serveti ile yaptırdı.
İstanbul Fatih İlçesi, Keçi Hatun Mahallesi sınırları içindeki Bayram Paşa Külliyesi, 1634-1635 yıllarında Hassa Baş Mimar Kasım Ağa tarafından yapıldı. Külliye, cami, medrese, sübyan mektebi, tekke, sebil, çeşme, dükkanlar ve türbeden meydana geliyor. 1950`li yıllarda restorasyon çalışması yapılan külliyenin türbe bölümü, 2010 yılında yeniden restorasyon geçirdi. Bu arada 90`lı yıllarda türbeden çalınan çiniler, bulunarak yerine yerleştirildi.


 
Haber: Fatih Sultan Mehmet Uku

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum