Turgut Yüksekdağ

Turgut Yüksekdağ

Seçimlere Bir Yıl Kaldı… Kim Kazanır?

Yerel seçimler için artık son bir yıla giriyoruz. Başta İstanbul olmak üzere tüm illerde, ilçelerde seçim heyecanı çok yakında başlayacak.
Seçim için daha 1 yıllık bir süre var ve küçük harflerle de olsa en çok sorulan soru aynı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kim kazanır?

Kim kazanır sorusunu faklı şekillerde soralım? Şimdiki belediye başkanı Kadir Topbaş seçimi kaybeder mi? Kadir Topbaş karşısında kimin şansı olur? Kadir Topbaş’a karşı seçim kazanmak için ne yapmak gerekir?

Kadir Topbaş İstanbul tarihinde arka arkaya iki seçim kazanmış tek belediye başkanı. Herkes birçok eksiklik sıralayabilir ama başarılı bir başkan olduğunu söylemek mümkün. Görevde olduğu süre boyunca yaptığı çalışmaların başarılı çalışmalar olduğunu söylemek gerekiyor. Ak Parti’ye muhalif olanların bile beğendiği bir başkan profili çizdi Kadir Topbaş bugüne kadar ve yeni dönemde de seçimi kazanması çok büyük sürpriz olmaz.

Başlangıçta karşı gelinen hatta alay konusu bile olan metrobüs gibi, yolların bariyerle ayrılması gibi birçok proje bugün İstanbul için vazgeçilmez durumda olan çalışmalar.

İktidar desteğini de arkasında bulunduran Kadir Topbaş’ın seçimi kaybetmesi çok olası değil.

Peki seçin nasıl kazanılır? Eğer İstanbul’da birisi seçimi kaybetmeyecekse bu Bedrettin Dalan olurdu ama hatırlayın 1989 yılı seçimlerini ve Dalan’ın nasıl kaybettiğini. İstanbul’un büyük bölümünün “nasılsa Dalan kesin kazanır” diyerek sandığa gitmediği o seçimler öncesinde anketlerde %80 gibi bir oy oranına sahipti Bedrettin Dalan. Ama kaybetti. Üstelik farklı kaybetti.

Kadir Topbaş’da kaybeder mi?
Kaybetmez…
Ama bir başkası seçimi kazanabilir…
 
En önemli soruyu muhalefet partilerine sormak gerekiyor; seçimi kazanmak istiyor musunuz? Dilin söylediği cevap “evet” olsa bile gözün gördüğü öyle değil.
Ben, seçim kazanmak isteyen partiyi de kazanmak istediği bölgeyi de söyleyeyim; Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı istiyor. Hem de çok istiyor. İşte o yüzden daha bugünden adayı da belli, yapacağı çalışmaları da. İzmir için belirlenen aday her hafta sonu İzmir’e gidip çalışıyorsa, çalışmalarını anlatıyorsa bununun anlamı “evet ben İzmir’i istiyorum”dur.

CHP İstanbul’u istiyor mu?
Geçen seçimde o dönem içinde olabilecek en iyi adayla, şimdiki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Kadir Topbaş’ın karşısına çıkan CHP seçimi kazanamamıştı.
Eğer CHP seçimi kazanmak istiyorsa önce o günkü seçim sonuçlarını tahlil edecek. Sonrasında İstanbul’u tahlil edecek. Aksi takdirde seçimi kazanması mümkün değil. O günkü seçim stratejisi tamamen Kemal Kılıçdaroğlu’nun popüleritesi üzerine kurgulanmıştı. CHP’nin oylarını çok ciddi oranda artıran Kılıçdaroğlu yine de seçimi kazandıramamıştı.

Başka bir açıdan soralım.
Kılıçdaroğlu bugün genel başkanlığı bırakıp yine İstanbul için aday olsa kazanabilir mi?
Zor değil mi? Çok zor. Kılıçdaroğlu ile bile İstanbul’da kazanması zor olan CHP seçimi nasıl kazanacak?
 
CHP’nin İstanbul’da kazanma şansını artırmak için, kazanması için ne yapması gerekiyor?
Birinci madde; artık çalışmaya başlaması gerekiyor. Ak Parti’nin aylardır İzmir’de yaptığı çalışmanın benzerini yapması gerekiyor. Seçim startı seçime üç ay kala mı verilecek?

İstanbul adayı kim? Bugünden bilmemiz gerekiyor. Seçimi kazandıracak aday kim? Ara ara Gürsel Tekin ismi yansıyor basına. Yaptığı iyi çalışmalar olabilir ama Gürsel Tekin ile CHP İstanbul’da %20’yi bile göremez. Mustafa Sarıgül mü? Eğer öyleyse bugünden bilmeliyiz Sarıgül adını. Ve Sarıgül’ün Şişli için bugüne kadar yaptıklarıyla, İstanbul için yapacaklarını. Şahsi fikrim Mustafa Sarıgül’ün bir önceki seçimdeki Kılıçdaroğlu etkisini yapacağı yönünde ama bu performans seçimi kazandırmaya yeter mi bilmiyorum çünkü karşısında geçen dönemden daha güçlü bir Kadir Topbaş var.
Ya da başka bir isim. Ama önce seçimleri pozitif yönde etkileyecek bir ismin belirlenmesi, seçim stratejisinin bu aday etrafında şekillendirilmesi gerekiyor.
Bir de en önemlisi sosyal demokrat son belediye başkanı Nurettin Sözen’i hepimizin hafızalarından silmesi gerekiyor CHP’nin.
 
Aday ve strateji. Seçime bir yıl var ve ortada seçimi kazanmak için gerekli iki unsur da yok. Başta CHP olmak üzere hiçbir muhalefet partisinde yok. E nasıl seçim kazanacaklar?
 
Anlamadığım şu; neden? Benim bu yazdıklarım yeni bir durum değil, hemen hemen herkes de bu basit denklemi biliyor. Neden yapmıyor?
Seçim kaybedildiği zaman herkesi suçlamak ve çamur atmak en kolayı, kazanmak için ise çalışmak gerekiyor. Çok çalışmak gerekiyor. İstanbul’u kazanmak için ise çok daha fazla çalışma gerekiyor.


Hükümetten afarozlu Uğur Dündar adı isim olarak da, popülerite olarak da, strateji olarak da çok önemli bir aday olabilir. Yaptığı çalışmalar, halkla iletişimi, popüleritesi mutlaka seçim sonuçlarını etkileyecektir. Ak Parti muhalifleri için de önemli bir isim olabilir Uğur Dündar. Aklıma İstanbul için ilk gelen isimdir her zaman.

Seçime bir yıl var. İstanbul’da Kadir Topbaş’ın kazanması çok olası görünüyor. Ankara’da Melih Gökçek bırakmadığı sürece her seçimi kazanabilecek bir güce sahip. İzmir’de Ak Parti’ye doğru kayıyor.

Görüne tablo bu…
Bu tabloyu değiştirmek isteyen muhalefet partisi için ise çalışma zamanı geldi de geçiyor bile…
Hatırlatayım; sadece bir yıl kaldı…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.