Sermayeden Erdoğan’a destek

Sermayeden Erdoğan’a destek

TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD, uzun zaman sonra ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘fiyat istikrarı’ çıkışına destek için bir araya geldi.

Fiyat istikrarının sağlanması için çalışmalar yapılacağını kaydeden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dört sermaye örgütünden destek geldi.
TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD, uzun zaman sonra ilk kez bir araya gelerek fiyat istikrarının sağlanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek mesajları içeren bir bildiriye imza attı. Bildiride, “Küresel tedarik zincirlerinde ciddi aksamaların yaşandığı Covid-19 salgını sonrası normalleşme sürecinde, ekonomik büyüme ve istihdam için Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inanıyoruz” denildi.
“Fiyat istikrarı sağlanmadan ekonomide başlayan her canlanma, kısa süreli olmakta ve iş insanlarımızın yatırım ufkunu daraltmaktadır” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ülkemizin hak ettiği refah artışını sağlamak için fiyat istikrarını bir ön koşul olarak görmekteyiz. Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır. Enflasyonla mücadelenin öncelikli hedef olmasını destekliyoruz. Enflasyonla mücadeleye yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda bir kamu-özel sektör istişare sürecinin son derece faydalı olacağı kanaatindeyiz.”

YENİ İTTİFAK ORTAKLARI
Dört sermaye örgütünün ortak görüşte bir araya gelmesini değerlendiren Ekonomist Yazar Mustafa Sönmez, “Birbirine yakın üç sermaye grubu, uzun bir aradan sonra ilk kez TÜSİAD’ı da aralarına aldı. Bu gruplar, aynı görüşte olmayalı uzun bir zaman olmuştu. Talep o kadar kritik ki bir araya gelmek zorunda kaldılar. Bu durum aynı zamanda Erdoğan’ın müttefik arayışının bir uzantısıdır. Erdoğan’ın yeni ittifak ortakları da denilebilir. Bu gruplar, ‘erken seçim olacaksa ekonomi yüzünden olmasın’ da demek istiyorlar” dedi.
ELVAN İLE YAKIN İLİŞKİLERİ VAR
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun HDP’li üyesi Erol Katırcıoğlu da sermayenin Erdoğan’a destek verdiğini söyledi. Katırcıoğlu, BirGün’e yaptığı açıklamada, “İş çevresinde beklentiler, demokrasinin ve istikrarın sağlanması. Reform söylentilerinin öncesinde böyle açıklamalar yapılması, fiyat istikrarı talebinin kritikliğini ortaya koyuyor. Bu örgütlerin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile yakın ilişkileri var. Bu ilişkilerin de bir sonucu olarak sermaye örgütleri, iktidarın arkasında olduklarını açıkladı” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.