Sigorta Şirketlerinin Bilançolarındaki Zararın Sırrı Ne?

Sigorta Şirketlerinin Bilançolarındaki Zararın Sırrı Ne?

Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, fiyata dayalı rekabetin sigortacılık sektörüne zarar verdiğini söyledi.


Bilançolardaki zarar pazar payı kavgasından
Çetin, Türkiye sigorta sektöründeki potansiyeli gören dünya devlerinin çok hızlı bir şekilde sektöre giriş yaptığını bunun da pazar payı kavgası ve fiyata dayalı rekabet sonucunu doğurduğunu anlatarak, sigorta firmalarının son yıllardaki bilançolarının zararla sonuçlanmasının nedeninin fiyata dayalı rekabet ve pazar payı kavgası olduğunu kaydetti. 

Geçen yıl yüzde 22 oran ile sektördeki büyümeyi oto kaza, sağlık ve tarım sigortalarının domine ettiğini belirten Çetin, sektörün vizyoner yapıdan çok müşteriden gelen talebe göre şekillendiğini söyledi. Çetin, Türkiye ekonomisinin büyüyen ekonomiler içinde 16. sırada olmasına karşın, Türk sigorta sektörünün büyüme potansiyeli olmakla birlikte büyüklük ve prim üretim kapasitesi olarak dünyada 36. sırada yer aldığını bildirdi. 

“Sürdürülebilirlik”, “dengeli büyüme” ve “kalıcılık” 
Türk sigorta sektörünün Sigorta Kanununun ardından çıkarılan yönetmeliklerle şeffaf, hesap verebilir ve Avrupa Birliği standartlarının ötesinde sahip olduğu karşılık sistemi ile güvenli bir finansal alan haline geldiğini anlatan Çetin, son küresel kriz ve Türkiye’de yaşanan sıkıntılara rağmen bütün sigorta firmalarının gücünü koruyarak hala çalışmaya devam ettiğini, bunun da sektörün gücünün göstergesi olduğunu söyledi.

Güneş Sigorta olarak “sürdürülebilirlik”, “dengeli büyüme” ve “kalıcılık” unsurlarının önemine inandıklarını ifade eden Çetin,”Bu yıl bizlere düşen yalnızca çalışmak ve atak olmak. Hedefimiz, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümek. 2012, Güneş Sigorta’nın altın yılı, atılım yılı olacak” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.