Şizofrenlere polis takibi geliyor

Şizofrenlere polis takibi geliyor

Emniyet yetkilileri, Antalya'da Ekim ayında 3 polisin öldürülmesi olayının faili Çağrı Danışman'ın şizofren olduğunun ortaya çıkması üzerine şiddet eğilimli şizofreni hastalarının polis kontrolünde tutulması için çalışma başlattı.

Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle temasa geçen EGM yetkilileri, şizofrenlerin sağlık ve adres bilgilerini alıp karakollara bildirecek.
Böylece her karakol, kendi mıntıkasında kaç şizofreni hastası bulunduğunu, bu hastaların nerede, kimlerle yaşadığını ve ne iş yaptıklarını bilecek. Ekipler, şizofren tanılı bireylerin aileleriyle de zaman zaman görüşecek.

Polis, şiddet ve cinayet eğilimli hastaların durumunu periyodik olarak takip ederek, önleyici tedbirler alacak.

Tedavi gören ya da hiç hastaneye gitmemiş şizofrenlerin kayıt altına alınmasıyla şizofrenlerin suç işlemesinin engellenmesi amaçlanıyor.


'ŞİDDETE YATKINLAR'


Araştırmalar, Türkiye'de şizofrenler tarafından öldürülenlerin yüzde 69,4'ünün aile içinden biri olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'deki cinayetlerin yaklaşık yüzde 3'ü, ABD'de ise yüzde 5'i şizofrenler tarafından işleniyor.

Şizofreni tanılı bireylerin şiddet davranışı göstermeye daha yatkın olduğunu ortaya koyan araştırmalar, cinayet işleyen şizofreni tanılı bireylerin tüm cinayet vakaları içindeki yaygınlığının, şizofreninin toplumsal yaygınlığından daha yüksek olduğunu gösteriyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.