Soğuk sebze fiyatlarını fırlattı

Soğuk sebze fiyatlarını fırlattı

Soğuk hava yüzünden sera ürünleri zarar görünce İstanbul meyve ve sebze halinde domatesin bedeli 1,20 lirayı bulurken, salatalık 1,30 liraya, taze soğan ise 3,50 liraya dayandı.

 Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası Türkiye’de hayata sekte vurdu. Artan kar yağışı ve don olaylarından Antalya, Muğla ve Mersin gibi güney illeri de zarar gördü. Bu durumdan sera ürünleri zarar görürken, domates, salatalık, biber ve taze soğanın fiyatları arttı. İstanbul meyve ve sebze halinde domatesin bedeli 1,20 lirayı bulurken, salatalık 1,30 liraya, taze soğan ise 3,50 liraya dayandı. 

Tüm Bostan, Sebze, Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, mevşim şartlarının sebze-meyveye etkisini Cihan’a değerlendirdi. Türkiye’nin tarla ürünleri olmadığı için Antalya, Muğla ve Mersin gibi sera bölgelerine bağımlı kaldığını dile getiren Er, “Gerek donmadan gerek yağışlardan dolayı yerde bolluk olmadığı için fiyat tırmanıyor. Temelinde 10 ila 21 Aralık tarihlerini ele aldığımızda domates, salatalık ve taze soğanda yüzde 100 artış var.” dedi. Sebze fiyatlarında iklimin yanında satıcıların da büyük rolü olduğunu aktaran Er, şunları kaydetti:

"Biz örneğin Bayrampaşa Hali’ndeyiz. Şu an yazıhanelerimiz doldu, ama gelen müşteri yok, talep yok. Buna mukabil fiyatlar da gerilemiyor. Öte yandan birilerinin bu ayları fırsat bilip stokladığı malları karı bahane ederek aşırı fiyatlarla satmaları hoş değil. Bu tavırlar ile sektörün karalanması, sektöre halel getirilmesi hakikaten gücümüze gidiyor." 

Domateste yüzde 100 fiyat artışı varsa, bunun perakendede yüzde 200-300 yansımasının doğru olmadığını kaydeden Er, “1 kilogram domatesi markette, perakendede 5-6 liraya yemek şart mı, salatalığı 4-5 TL’ye almak şart mı?. Türkiye, dört mevsimi gören bir ülke, tüketici tepkisini ortaya koymalı." ifadelerini kullandı. Böyle durumlarda tüketicinin ıspanak, beyaz lahana, havuç ve turp gibi ürünlere yönelmesini tavsiye eden Federasyon Başkanı, "Şu aşamada doktorlara da kulak vererelim pırasa ve havuç tüketelim." dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hal’inde bazı ürünlerin fiyatları şöyle:

Ürün Fiyat (TL)
Domates 0,70-1,20
Domates (Antalya) 2,30-4,00
Salatalık 1,00-1,30
Taze Soğan 2,20-3,50
Beyaz Lahana 0,80-1,60
Pırasa 0,70-1,60
Turp 0,80-2,00

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.