Taksim Projesi Tartışma Yarattı

Taksim Projesi Tartışma Yarattı

İBB Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nın dün gerçekleştirilen oturumunda Taksim Projesi tartışıldı.

 CHP Grup Başkan Vekili Kayhan; “Taksim Projesi kafa karıştırıyor”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı Meclis Toplantısı’nın birinci birleşimi gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan, Taksim Meydan Projesi hakkında açıklama yaptı. Kamu yararına sunulan bütün dosyalara evet oyu verdiklerinin altını çizen Kayhan, gelinen noktada projenin Taksim Meydanı’nın imara açılma projesi olduğunu belirtti. CHP Grup Başkanı Kayhan şunları söyledi; “Taksim Meydanı için kamuoyuna sunulan projeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Meclisimizde görüşülmeyen gezi parkına da devasa bir bina yapılıyor. Eski eser binanın yıkılması da yanlış, yapılması da yanlıştır. Belediye Başkanımız Kadir Topbaş, o binada kültür ve sanat etkinliklerinin yapılacağını söylüyor. Adama sormazlar mı; Sen Beyoğlu’nda Emek Sineması gibi kültür merkezlerini yok edeceksin, Taksim gezi parkına plan yapacaksın, orada kültür etkinliği düzenleyeceksin. Bunun adı gezi parkının imara açılmasıdır. CHP olarak kamuoyuna sunulan planın doğru olmadığını söylüyorum.

Yayalaştırmanın arkasından çıkanlara bakın. Bir tv programında bir şehir plancısı ile yönetime yakınlığı ile bilinen konuklar açıklama yapıyor. Şehir plancısı; “Sayın Başbakanı’nda bir dönem başkanlığını yaptığı Taksim Cami Vakfı talepte bulundu. Sular İdaresi’nin arkasında ki bölüme 2,5 dönümlük arazinin üzerine camii yapacağız, altına da Dinler Kültürü Müzesi yapacağız” şeklinde açıklama yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan, ne Beyoğlu Belediye Başkanı’ndan böyle bir konu hakkında açıklama duymadım. Doğru ise Taksim Cami Vakfı’na gösterdiğiniz duyarlılığı Taksim’de ki Ayazpaşa Vakfı, Galata Vakfı ile ilgili gösterin. Sular İdaresi’nin arkasında cami, Gümüşsuyu’nda tüneller, yaya geçitleri taksime yasaklanıyor, Gezi Parkı’na da devasa bir kışla. Taksim Cumhuriyet Meydanı olan ve 1977 yılından itibaren 1 Mayıs mitingleri ile tarihe geçen bu meydanın bir tarafı kışla, bir tarafı cami, bir tarafı tünellerle yok edilmesi demektir. Bu proje çok yanlış olur”.

 

AK Parti Grup Başkanı Turan; “Cumhuriyetimize yakışır bir meydan olacak”

Taksim Meydan Projesi ile ilgili yapılan eleştiri sonrasında söz alan AK Parti Mehmet Ergün Turan ise; “Meclis üyesi arkadaşımızın, meclisten geçmiş kararla alakalı haberimiz yoktu şeklinde açıklama yapıyor. Taksim Meydanı ile ilgili yapılan proje kafanızı karıştırmasın. CHP’li arkadaşlar evet oyu vermiştir. Çünkü Taksim Meydanı gerçekten bir meydan olacak. Meydanlar halkın kullandığı yerlerdir ama Taksim’de araç işgali vardır. Kafa karışıklığına gerek yoktur. Kışla meselesi ile ilgili yıkılması yanlıştır diyor. Kurul kararı ile yapının ihya edilmesi sonucu çıktı. Askeri kışla olacak hali yok. Yakın tarihte yıkılmış olan kışlanın yerine halkımıza hizmet edecek bir yapının kazandırılması söz konusudur. Proje bittiğinde kullanım olarak düşünüldüğünde çok daha efektif olacaktır. Bittiği zaman İstanbul çok güzel bir meydana kavuşacaktır. Taksim Cumhuriyet Meydanı’da Cumhuriyetimize yakışır bir meydan haline dönecektir” şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.