Taksimetreye bakanlık ayarı

Taksimetreye bakanlık ayarı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 100 bin taksimetreye Avrupa ayarı yaptı. İstanbul'da mesafe düşeceği için taksimetre daha hızlı çalışacak.

 Taksimetrelerde, aynı anda hem zamana hem de kilometreye göre fiyat yazan çift sistem uygulamasına son verilecek. Her il için taksimetrenin artış standardı araç hızına göre belirlenecek. Belirlenen hız aşılırsa, taksimetre gidilen metreye göre yazacak. O hızın altına düşülmesi halinde ise beklenen dakikaya göre fiyat işleyecek. 

Örneğin Ankara'da açılış ücreti 2,5 TL iken, kilometre ücreti 2,1 TL, saat ücreti 30 TL ve ortalama hız da 14 kilometre saat olacak. Hesaplama için; 100 metre gibi mesafe ve 1 dakika gibi zaman süresi belirlenecek. Ankara'da bir taksi, 14 km/h hızın üstünde giderse, her 100 metrede bir taksimetre fiyatı artacak. Ancak hız 14 km/h'nin altına düştüğü anda zaman hesaplaması devreye girecek ve taksimetre her dakikada atacak. 

İstanbul gibi yoğun trafikli şehirlerde mesafenin 50 metreye kadar düşmesi söz konusu olacak. Bu da taksimetrenin daha hızlı yazması anlamına geliyor. 
1 Haziran 2013'e kadar bütün taksiciler, yeni formüle göre taksimetrelerin yazılımını ayarlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.