'Tarladan Shangaya': Bir başarı öyküsü

'Tarladan Shangaya': Bir başarı öyküsü

ARK Grubu'nun sahibi Ali Rıza Koç, çobanlıktan başlayıp holding sahipliğine uzanan yaşam öyküsünü 'Tarladan Şhangay'a' ismini verdiği kitapta anlattı. Koç, bu örnek öyküyle gençlere yol göstermek istediğini söyledi.

 ARK Grubu'nun sahibi Ali Rıza Koç, gençlere yol göstermek adına kendi hayatını kaleme aldı. Fakir bir köy çocuğunun tesadüfen okula başlayarak büyük bir iş adamı olmasını anlatan Koç'un "Tarladan Şhanghay'a" isimli biyografisi, okuyucuların beğenisine sunuldu. Koç, kitabın geliriyle de yoksul öğrencilere burs verecek. 
Koç, "Ben yoksulluk içinde okudum. Bu yüzden kitabın tüm geliri fakir öğrencilere burs olarak gidecek" dedi. 

Köyde çobanlık yapan Ali Rıza Koç, şehirde hafta sonları inşaatta çalışıp okula gitti. Üniversite sınavında ilk 100'e giren Koç, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yüksek lisansını tamamlayan Ali Rıza Koç, diplomat olmak istiyordu. Ancak kendisi imam hatip mezunu olunca diplomat olamadı. Daha sonra turizm sektöründe çalışmaya başladı. Koç şimdilerde; turizm, tercümanlık, basın, yayın ve fuar alanlarında faaliyet gösteren ARK Grubu'nun sahibi. 

FARK YARATMAYI ANLATIYOR
Gençlere meşru yollardan para kazanmanın yollarını kendi hayat hikayesini kaleme alarak anlatan Ali Rıza Koç, kitabının sonunda fark yapmak için 40 öneriden bahsediyor. Kitap, köy hayatındaki yokluk yıllarından başlayarak, tesadüfen okula başlaması hafta sonları inşaatta çalışarak üniversite sınavını kazanması, daha sonra iş hayatına atılmasını anlatıyor. 

Kitabında hayatında yaşadığı ilginç anları konu alan Ali Rıza Koç, "Arkadaşlarımın ısrarı ve Destek yayınlarının teklifi sonrası yeni nesil gençler için bu kitabı kaleme aldım, Kitabın tüm gelirleri benim gibi imkansızlıklar yüzünden burslu okumak zorunda kalan öğrencilere gidecek" dedi. 

ÖNEMLİ İSİMLER KİTABIN ÖNSÖZÜNDE 

Biyografi-anı türünde kaleme alınan kitabın önsöz kısmını Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Zaman Gazetesi yazarı Mustafa Ünal ve Bugün Gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan yazdı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.