Tüketicinin cayma hakkı uzatılıyor

Tüketicinin cayma hakkı uzatılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanunu'nun Avrupa Birliği (AB) yönergelerine uyum için yenileneceğini vurguladı.

Yazıcı, tüketicinin bankalar ve diğer alanlar ile ilgili sorunlarını 4077 sayılı kanunda yapacakları değişikliklerle bertaraf etmeyi planladıklarını söyledi. Ulusal ve uluslararası kurallara uyumlu olacak yeni tasarı ile kanun kapsamının tüketiciler lehine genişletileceğini vurgulayan Yazıcı, bu çerçevede mevcut cayma müddetlerinin 7 günden 14 güne getirileceğini, tüketicilere taksit ve kredi gibi konularda da cayma hakkı verileceğini aktardı. 

SEMPOZYUMA KATILDI
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından organize edilen Finans Sektöründe Tüketici Hukuku ve Uygulama Alanları Sempozyumu'na konuk oldu. Toplantıda finans sektörü temsilcilerine seslenen Yazıcı, Türkiye'de 54 milyon kredi kartı, 90 milyon da maaş kartı kullanıldığını belirtti. Bu büyümenin tüketici sorunlarını da artırdığına işaret eden Yazıcı, "2012 Ağustos ayı itibari ile tüketici ürün ve servisler ile ilgili 224 bin 889 adet şikayette bulundu. Bunun 122 bini bankalara ait. Yani yapılan şikayetlerin yüzde 54'ü krediler ve kredi kartları gibi uygulamalar ile ilgilidir." ifadelerini kullandı. Finans kurumlarının geliri yeterli olmayan tüketicilere bile kredi kartı verdiğinden yakınan Yazıcı, şöyle devam etti: 

'OKUNMAYAN ŞARTLAR ALDATICI'
"Yine kredi kartlarına gelirle orantılı olmayan limitler tanınıyor. Konutta hakiki olmayan gelir kalemleri temel alınarak kredi veriliyor. Tüketicinin kredi kartı üyelik bedelini talebi durumunda tüm borçları önüne getiriliyor. Konut kredilerinde kredi nema oranı, vade müddeti, komisyon ve masraflar göz önünde bulundurulmadan işlem yapılıyor. Tüketici kredilerine dair yapılan reklam ve ilanlarda ödenecek komisyon ile masrafları içeren maliyet oranları yerine nema oranlarına yer verilerek eksik bilgilendirme yapılıyor. Banka reklamlarında da yer yer menfi uygulamalara tanık oluyoruz. Örneğin pek çok reklamda tüketicileri çekecek hususlar reklamda açıkça beyan edilirken, diğer bilgilere ek şartlar altında ve akan yazı formatında okunamayacak büyüklükte yer veriliyor. Bunlar tarafımızdan aldatıcı ve yanıltıcı bulunmaktadır. Bankaların, tüketici için karşılaştırma yapmaya imkan verecek, 'örnek vade ve kredi tutarı için toplam nema maliyetini' belirtme yükümlülükleri bulunmaktadır. Ancak buna aykırı davranışlar ortaya koydukları görülmektedir." 

Tüketicilerin bankalar ve diğer sektörlerde görülen sorunlarını 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'u yenileyerek bertaraf edeceklerini anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, şöyle konuştu: 

KONUT SATIŞLARINA SIKI TAKİP
"1995'te yürürlüğe giren 4077 sayılı kanunun 9 senelik uygulama safhasında belirlenen sorunların giderilmesi ve AB yönergelerine tam uyum amacımız. Bu nedenle 4077 sayılı kanunda değişiklik ihtiyacı hasıl olmuştur. Buna bağlı olarak geniş kapsamlı bir tadilatı tamamlayıp kanun tasarısını ilgili kurum ve kamuoyunun görüşlerine açtık. Ulusal ve uluslararası kurallara uyumlu olacak yeni tasarıda; kanun kapsamının tüketiciler lehine genişletilmesi, mevcut cayma müddetlerinin 7 günden 14 güne getirilmesi, tüketicilere taksit ve kredi gibi konularda da cayma hakkının sunulması, bankacılık hizmetlerinde karşılaştığımız tüketici aleyhine olan uygulamaların kaldırılması, kampanyalı konut satışlarında tüketicileri mağdur etmeyecek sıkı tedbirlerin alınması gibi önemli değişiklikler öngörülmektedir." 

'KART ÜCRETİ KALKARSA FAİZ ARTABİLİR'
BDDK Başkanı Mukim Öztekin ise Tüketici Kanunu'nun ülke için öneminden söz etti. Kanunda belli bölümlere odaklanılmasını öneren Öztekin, "2011'de finans kurumları ile ilgili şikayetlerin yüzde 24'ü bireysel krediler, yüzde 22'si kredi kartları ile ilgilidir. Kredi kartlarında en büyük şikayet aidat ile ilgilidir. Bireysel krediler ile ilgili olanlar da ağırlıklı olarak dosya masrafı olarak alınan bedellerdir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı'nda bu 2 konu ile ilgili yenilemenin yapıldığı görülmektedir. Tasarının bir bölümünde bu kart aidat veya komisyon ücreti alınmasına imkan tanınmadığı ortadadır." dedi. Tüketici Kanunu'nun maddeleri itibari ile şaşırtıcı olmadığına temas eden Öztekin, "Kart ücreti ve komisyon bir kanun maddesi ile ortadan kaldırılmadan yakından incelenmeli. Katı bir yenilik yerine şikayetlerin piyasa içinde ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı sorgulanmalı. " tavsiyelerinde bulundu. Öztekin, son olarak kart ve komisyon ücretlerinin kaldırılması halinde bu kalemlerin faiz oranlarına yansıtılabileceği uyarısını yaptı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.