Türkçe Olimpiyatları’nda 10.yıl coşkusu

Türkçe Olimpiyatları’nda 10.yıl coşkusu

Uluslararası Türkçe Derneği (Türkçeder) tarafından bu yıl 10.'su düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı organizasyonları arasında gösterilen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, 30 Mayıs–14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda yarışmak için 5 kıtadan, 135 ülkeden Türkiye'ye gelecek bin 500 öğrenci, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, toplam 41 il ve 65 sahnede yapacakları 10. yıla özel gösteri ve performanslarla Türkçe sevdalılarına yine Bayram yaşatacak.

'Sevgi dili Türkçe'

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları çatısı altında buluşan dili, dini, rengi ve ırkı farklı binlerce Türkçe sevdalısı her yıl farklı bir slogan ile dünyaya barış, sevgi, dostluk ve kardeşlik mesajları veriyor. Önceki yıllarda 'Sevgi dili Türkçe', 'Aynı dili konuşuyoruz', 'Gelin tanış olalım' gibi anlamlı mesajlarla dünyaya seslenen çocuklar, olimpiyatların 10. yılında 'İnsanlık el ele, Bayram o Bayram olur' sloganı ile yine tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik diliyle seslenecek. Şarkı, şiir, halk oyunları, genel kültür, güzel konuşma ve özel beceri gibi 20 ayrı kategoride kıyasıya yarışacak bin 500 öğrenci, hem Türkçelerini konuşturacak hem de birbirleriyle kıyasıya yarışıp kaynaşarak, farklı kültürleri ve Türkiye'yi tanıma fırsatı bulacak.


10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nda 10.yıl coşkusuyla tüm dünyayı saran sevgi çemberi, aynı zamanda 7 kıtada yaklaşık 140 ülkede Türkiye ile barış köprüleri kuran Türk Okulları'yla daha da genişliyor. 20 yıldır dünyaya Türkiye'nin, Türkçe'nin ve Anadolu kültürünün renk ve desenlerini ilmek ilmek işleyen Türk okulları, 2003 yılında 17 ülke ve 62 öğrenci ile başlayan, 10 yılda büyüyerek 135 ülke ve bin 500 öğrenciye ulaşan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, dünyanın dört bir tarafından gelen binlerce çocuğun Türkçe sevdalılarıyla buluşmasına vesile oluyor.

Geçen yıl ses getiren, senaryosundan oyuncularına ve reklam ekibine kadar büyük ilgi gören reklam filminin bu yıl da izleyenleri hayran bırakması bekleniyor. Vietnam Ajans'tan Tibet Sanlıman ve ekibi tarafından Güney Afrika, Moğolistan, Tanzanya, Brezilya, Endonezya'da, 5 ayrı film olarak çekilen reklamlar yakında tüm ulusal televizyonlarda yayınlanacak. Çekimleri zorlu şartlarda, toplamda 75 bin 660 kilometre yol kat edilerek yaklaşık 1 ayda tamamlanan filmlerin kreatif ajansı geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Vietnam olurken, işin prodüksiyon kısmını PTT Film üstlendi. Reklam filmlerinde, ülkelerindeki Türk Okulları'nda aldıkları eğitim ile kendilerine daha parlak bir gelecek sağlayan mezun, gerçek kişiler rol alıyor. Filmlerde, dünyanın farklı coğrafyalarında, ayrı kültürlerde yetişmiş insanların ortak nokta olarak Türk Okulları'nda ve Türkçe'de buluşmalarını, Türkçe'nin kendine has deyimleri kullanılarak duygusal bir dille izleyiciye aktarılıyor.

 

300 kare fotoğraf sanatseverlerle buluşuyor

17 ülke ve 62 öğrenci ile başlayan 1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'ndan 135 ülke ve bin 500 öğrenciye ulaşan 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na kadar akıllarda kalan ve usta ellerin objektifinden çıkarak bazen gülümseten bazen ağlatan yaklaşık 300 kare fotoğraf, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ile İzmir Adnan Menderes Havalimanlarının dış hatlar sergi alanlarında, Taksim Maksem Cumhuriyet Sanat Galerisi ve Taksim Metrosu'nda Türkçesever ve sanatseverlerle buluşacak.


Kültür Şöleni İstanbul’u renklendirecek

Ankara Altınpark'ta yüz binlerce insanı ağırlayan Kültür Şöleni, Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10. yılında İstanbul'u renklendirecek. 135 ülkenin katılacağı 1-2-3 Haziran tarihlerinde, 9-10 ve 11. hollerde Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) yapılacak Kültür Şöleni'nde her ülke kendi kültürünü, kıyafetini, yemeğini, müziğini tanıtma fırsatı bulacak. Ülkesinin tarihi, turistik ve sanatsal zenginliklerini en iyi tanıtan stant ise Ülke Tanıtım Stantları Yarışması'nda Altın Madalya kazanacak.


Taksim’de açık hava konseri

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 10. yılına özel projelerden biri de 1 Haziran akşamı Taksim Meydanı'nda yapılacak açık hava konseri olacak. Trafik akışının kesileceği konsere 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Her yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen kapanış töreni, Türkiye'nin en modern ve yeni stadı olan Türk Telekom Arena'da yapılacak. 52 bin kişilik stat, dünya çocuklarını ve onları izlemeye gelen binlerce Türkçe sevdalısını ağırlayacak. Bütün saha zemininin sahne olarak kullanılacağı kapanış töreninde, 290 kişilik dünya çocuklarından oluşan gösteri ekibi; özel ışık, mapping ve projeksiyon teknikleri ile üretilen görsel bir şölen sunacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.