Yamaçlara Tekno-otopark

Yamaçlara Tekno-otopark

İstanbul'un kronik hastalığına teknolojik neşter. Kentin park sorunu, yamaçlara kurulacak katlı otoparklarla çözülecek. Tam otomatik sistem, özel bir tünel sistemiyle açılacak.

Araç sayısının her geçen gün arttığı İstanbul'da, otopark sorununa çözüm için yamaçlar devreye girecek. İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, kentin ortalama otopark kapasitesinin yaklaşık 400 bin seviyesinde bulunduğunu, bunlara alışveriş merkezleri, özel otoparklar ve kamu kurumu otoparklarının da dahil olduğunu söyledi.

Otoparkların sayısının artırılması için yer altı ve yer üstü katlı otoparklar ile teknolojik otoparklar yapmayı hedeflediklerini anlatan Çevik 'İstanbul'un 600 bin araçlık otoparka ihtiyacı var. Bu noktada en büyük kapasiteyi sağlayan İSPARK, 2015 sonunda 200 bin kapasiteye ulaşmayı hedefliyor' dedi. İşte Çevik'in açıklamaları:

- İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın önerisiyle çalışmalarına başladığımız yamaç otoparkları tünel sistemiyle açılacak.
- Tamamen teknolojik yapıdaki sistem, tam otomatik olacak.
- Genellikle Hazine ya da belediyelerin mülkiyetinde bulunan yamaç projesiyle ilgili şu anda yer tespiti çalışmaları yapıyoruz.

KOT FARKINDAN YARARLANILACAK
Doğayı bozmadan, İstanbul Boğazı ve bazı ilçelerdeki kot farklarından kaynaklanan boşluklara yapılacak yamaç otoparklarıyla sokak aralarındaki parklanmayı bu otoparklara çekmeyi hedefliyoruz.

- 2 katlı ve 80-100 araçlık olması planlanan otoparklarda, havalandırma noktasında sıkıntı yaşanmayacak. Sürücü bu otoparklara aracıyla girmeyecek, aracını bekleme yerinde bırakacak. Araç otoparka götürülecek ve aynı şekilde de getirilecek.

Kentin en yoğun noktalarından biri olan Fatih'te sıkıntı yaşandığını dile getiren İSPARK Genel Müdürü Çevik şunları söyledi: Fatih'in ana caddesi olan Fevzipaşa Caddesi'nde insanlar perişan. Bir bakıyorsunuz iki sıra araç oluyor, çekici geliyor, vatandaşın aracını çekiyor. Bizim oradan çekilmemiz vatandaşa zulüm oldu, trafiği de artırdı. Bu bölge için esnaf dilekçe toplayıp Büyükşehir'e gönderdi. 'İSPARK tekrar dönsün' diye.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.