'Yaşam Arşivi' EKAV'da

'Yaşam Arşivi' EKAV'da

EKAV Sanatçı Claire Arkas'ın 'Yaşam Arşivi' isimli solo sergisine 3-24 Mayıs 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.


Claire Arkas, plastik kurgularında, sanatı akılla eklemleyen 'desenciler' le, duyguyu ön planda  tutan 'renkçi' lerin senteziyle buluşturuyor, bizleri.  Mimari öğelerin başat olduğu hacim ve konstrüksiyona dayalı 'yaşayan sanat' a yönelme ipuçları,  özellikle derin ışık uyumu ve yoğun görüş biçimiyle başta yansıma ve kırılmalar olmak üzere ışığın etkilerine işaret eden yapıtlarında, titreşimlerle dolu ve parlak renklerden oluşan 'taşist (lekeci)' uygulama , oldukça  etkileyicidir , nitekim bu noktadan hareketle, biçem,  teknik  ve malzeme zenginlik ve değişimiyle sanatçı, izleyenin görme biçim ve algısını değişime uğratma çabası içinde olup, akademik öğretinin çekirdeğini oluşturan 'ideal' yerine,  yaşama  dair gözlemlerini betimleyerek, bunu belgelemiştir. 

Ekavart Gallery'de ki ikinci solo sergisinin işlerinde, bu gelişim ve değişimi örnekleyen, ancak başlangıçtan bu bugüne çizgisinden sapmayan 
sağlam desene dayalı, ışık ve lekenin egemen olduğu bir anlayışla üretilmiş, zengin bir yelpazeye, birlikte tanık olacağız. 

'İç mekan' çalışmalarında, masa, sandalye, trabzan gibi yerleştirmelerle bir anlamda 'bariyer' oluşturarak izleyiciyi, belki de yaşamdan soyutlama tercihinde bulunmuştur. Arka planda görülen bahar ya da yaz gününe ilişkin kesitsel yerleştirmeler ve özellikle bol ışık ve sıcak renklerin aktif rol üstlendiği teras/veranda/bahçe resimleriyle, yüzeye bireysel yorum getirmeyi başarmıştır. 

Sergiyi Türkiye'nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv' de izleyebilirsiniz. 

'Yaşam Arşivi' 
3 – 24 Mayıs 2012 
Açılış: 3 Mayıs Perşembe, 18.30  

SERGİ: Claire Arkas 'Yaşam Arşivi' 
MEKAN: Ekavart Gallery 
AÇILIŞ: 3 Mayıs 2012 Perşembe, Saat: 18.30 
TARİH: 3-24 Mayıs 2012 
ZİYARET SAATLERİ: Pazartesi-Cuma 11.00-18.30 / Cumartesi 12.00-18.30 
ADRES: The Ritz-Carlton Hotel, Süzer Plaza No:15, Gümüşsuyu–İstanbul 
Tel: (0212) 252 81 31 info@ekavartgallery.com

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.