‘Yaşam hakkı’nı savunan festival

‘Yaşam hakkı’nı savunan festival

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’, 8- 12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Ana teması ‘yaşam hakkı’ olan festivalde, kısa ve uzun metrajlı olmak üzere 40’ı aşkın film seyirciyle buluşacak.

DOCUMENTARIST ekibi tarafından 4 yıldır düzenlenen ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’, İnsan Hakları Haftası’na denk gelen 8-12 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yılki ana teması ‘yaşam hakkı’ olarak belirlenen festivalin programında ‘barınma hakkı’, ‘hayvan hakları’, ‘cinsel haklar’ gibi konulara ayrılmış yan bölümler de yer alıyor. Festivalde kısa ve uzun metrajlı olmak üzere 40’ı aşkın film seyirciyle buluşacak. Liberya’dan Honduras’a, Bosna’dan Hırvatistan’a, Meksika’dan ’a, Filistin’den Kamboçya ve Türkiye’ye varan geniş bir coğrafyadan yaşam hakkı ihlaline ve buna karşı verilen mücadelelere dair hikâyeler bir araya gelecek.

Ümit Kıvanç’ın Roboski katliamı üzerine gerçekleştirdiği ‘Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim’ adlı belgeselin ilk festival gösterimi, yönetmenin katılımıyla ‘Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ kapsamında gerçekleşecek.

Festivalde ayrıca Roboskili kurban yakınlarının da katılacağı ‘Roboski, 1 Yıl Sonra’ başlıklı bir panel düzenlenecek. Veysi Altay’ın 90’lı yıllarda Cizre’de gerçekleşen cinayetleri konu alan ‘Faili Dewlet’, Rezan Yeşilbaş’ın Cannes başta olmak üzere pek çok festivalden ödülle dönen kısa filmi ‘Sessiz’, Türkiye seçkisinin öne çıkan filmleri arasında bulunuyor. Festivalin uluslararası bölümlerindeyse son yıllarda Filistin üzerine yapılmış en etkili filmlerden ‘Beş Kırık Kamera’, Leningrad Kuşatması’na dair üretilen resmi mitleri yerle bir eden ‘900 Gün’, 70’lerin dünyayı kasıp kavuran devrim rüzgârlarında iki kadın kahramanın ve çocuklarının hikâyesi ‘Devrimin Çocukları’, Kamboçya’da Kızıl Kmer dönemini sağ atlatan insanların bu travmayla baş etme çabalarını konu alan ‘Bilmek İstiyoruz’, ABD’de 70’lerde şaşaalı bir tanıtım kampanyasıyla lanse edilen tarzı bir toplu projesinin nasıl hüsranla sonuçlandığını anlatan ‘Pruit-Igoe Efsanesi: Kentsel Bir Hikâye’ gibi önemli belgeseller yer alıyor.

Festival filmlerinin gösterim ve etkinlikleri SALT Beyoğlu, Aynalıgeçit Salonu, Dutch Chapel ve Tütün Deposu’nda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.