Yeniden inşa edilen ''Altı Poğaça Mescidi'' açıldı

Yeniden inşa edilen ''Altı Poğaça Mescidi'' açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tarihi Yarımada'da bulunan tarihi eserlerin tekrar ihyası için çalıştıklarını belirterek, ''Bu tür küçük eserler, çeşmeler, hazireler o yerde yaşayanların kimliğini inancını...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tarihi Yarımada'da bulunan tarihi eserlerin tekrar ihyası için çalıştıklarını belirterek, ''Bu tür küçük eserler, çeşmeler, hazireler o yerde yaşayanların kimliğini inancını yansıtıyor. Bu yapılar halkın ne olduğunu gösteriyor'' dedi.
Tamamen yok olan ve daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesince yeniden inşa edilen Altı Poğaça Mescidi törenle hizmete açıldı.
Törende konuşan Topbaş, bu mescidin İstanbul'un en önemli eserlerinden biri olduğunu belirterek, ''Tarihi Yarımada'da bulunan tarihi eserlerin, tekrar ihyası için çalışıyoruz'' dedi.
Topbaş, Fatih'in imar planını yaparken, daha önce kayıt altına alınmadan yok olan 808 tane tescilli ve kayıp olan eseri de tespit ettiklerini ifade ederek, ''Bu eserlerin tekrar ihyası konusunda tekrar çalışmalar yapmaktayız. Bugüne kadar 69 eser elimizden geçti. Bunlara ciddi bir onarım yaptık'' dedi.
Eski eserlerin yeniden ihyası için toplam 140 milyon dolar harcadıklarını anlatan Topbaş, ''Bu tür küçük mescidleri biz şehir plancıları çok önemsiyoruz. Bu tür küçük eserler, çeşmeler, hazireler, o yerde yaşayanların kimliğini inancını yansıtıyor. Bu yapılar, halkın ne olduğunu gösteriyor. Bu mescid, 1482 tarihinde yapılmışsa o tarihten beri burada Müslüman topluluğunun yaşadığının tescilidir. Bu yapıların, çeşmelerin korunmasını hep önemseriz'' diye konuştu.
Kadir Topbaş, şimdiye kadar anıtlar kurulunda tescili verilmeyen 2 bin 700 eser tespiti yaptıklarını aktararak, şunları kaydetti:
''Bu eserleri koruma amaçlı imar planlarına işledik. Hayırsever vatandaşların da yardımıyla Belediye olarak, bu eserleri yeniden ihya etmeye çalışıyoruz. Bu mescid bu mahallenin kendi güzelliği içinde hizmet verecek. Emeği geçenleri herkes hayırla yad edecek. Çünkü ecdadımızın bugüne kadar yaptığı eserlerin tamamı insanlara hizmet içindir. Ecdadımız 600 yüzyıl bu anlayışla dünyaya hükmetti. Ecdadımız hiçbir zaman sömürgeci olmamıştır. Asimile etmemiştir.''
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve beraberindekiler, daha sonra Altı Poğaça Mescidi'nde cuma namazı kıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.