Turgut Yüksekdağ

Turgut Yüksekdağ

Yılbaşı Günahtır

45 Milyon TL’ye ne alınır, aylık faizi ne kadar olur? Hindi dolması nasıl yapılır? Kim nerede sahneye çıkacak, kaç para alacak? Yılın tacizcisi kim olacak? Noel Baba nereli? Saat 24’ten sonra cezalar ne kadar olacak? Dünya’da yeni yıla ilk kim girecek? Sidney’deki havai fişek gösterileri, sonra Moskova, Paris, Londra, New York’a kadar yolu var. Bir diğer tarafta yılbaşı kutlamak günahtır söylemleri.
Off.
İnsan anlatırken bile sıkıyor. Yazarken sıkıldığım bu klişe söylemlere sizde ekleyebilirsiniz. Noel Baba’nın nereli olduğunun artık ne önemi var? Ama her yıl, aralıksız her yıl bu haberleri dinliyoruz, seyrediyoruz. Bu haberler önümüze getiriliyor. Sabun köpüğü bu haberler neredeyse bir ayımızı alıp götürüyor.
Sonra. Sonrasında yılbaşı talihlileri kim onu arıyoruz bir süre de. Bugüne kadar bulduklarımızdan pek fayda görmesek de arıyoruz.
Yılbaşı eğer bu şekilde bir ayımızı alıp götürecekse gerçekten günah. Çocuğumuza, işimize, sevdiklerimize ayıracağımız zamanı bu boş haberlere ayırıyoruz. Gerçek anlamda gündem olması gereken hiçbir konuyu tartışmıyoruz, tartışamıyoruz.
2013 Yılının başı itibarı ile devlet resmen İmralı ile görüşmeye başladı, farkında mısınız? Bu yılbaşı gecesi verilmiş bir karar değildi herhalde. Öncesinde yoğun bir hazırlık dönemi sonrasında alınmış karar uygulamaya konulmuş gibi görünüyor. Neredeyse hiç tartışılmadı, yılbaşı hindisi kadar yer almadı gündemimizde. Kalplerde milyonlarca kez idam edilmiş bir adam bugün benim devletimle masaya oturmuşsa söyleyeceğimiz cümle şu mudur; bizim yöntemlerimiz ile biz bu kanı durduramadık, kabul senin dediğin gibi olsun.
Öldüğünde yeni Che şarkılarının sahibi olacaktır bölücübaşı, maalesef. Onunla masaya oturanlar için hangi şarkılar söylenecek ona da siz karar verin.
Soner Yalçın sonunda özgür. Bu ülkeye dair umutlarım yeşerdi tekrar. Ama Soner’de çok sınırlı sürede yer buldu kendine gündemde. Yattı ve çıktı. Birkaç beylik söz dışında ortada hiçbir şey yok. En önemli soru hala ama hala ortada duruyor ve kimse sormuyor, Soner’in bilgisayarına o virüsleri kim gönderdi?
Ergenekon Davası sonuçlanıyor. Ama hala davanın ne olduğunu anlayan yok, anlatan da yok.
Taraf’daki ayrılmalar da unutuldu? Hala cevapsız birçok soru var ortada ama maalesef soran da yok.
Suriye’li mültecilere verdiğimiz aylık maaş asgari ücretin bile üzerinde. Bugüne kadar yaptığımız harcama yarım milyar dolara ulaşmış durumda. Gündemimizde mi, değil. Yılbaşı ikramiyesinin kaç katı düşünün artık. Bu oranlama ile günde 20 saat konuşmamız gerekiyordu.
Suriye tarafından düşürülen uçak Nihat Doğan’ın teknik direktörlüğü kadar yer bulamadı kendine gündemde. Unutuldu ve gitti.
Başbakan dedi ki “beni de dinliyorlar.” Tamam işte, tam da bunu tartışmamız gerekiyor. Kim dinliyor, kimi dinliyor, neden dinliyor. Bunun cezası ne? Börtü Böcek Meselesi çok konuşulmasa da ülkenin en önemli 5 konusunda birisidir bence. Ama konuşulmuyor. Hatta telefonun dinlenmesi sosyal statü sebebi oldu, etrafta “benim de telefonumu dinliyorlar” diyenden geçilmiyor.
Ekonominin iyi olduğu tüm Dünya tarafından söyleniyor, Türkiye mucizesi deniliyor her yerde. Eğer öyleyse neden bir kez bile vergi düşmüyor, hayat ucuzlamıyor? Bunu neden konuşmuyoruz. Mucize haberi yapılıyor mütamadiyen.
4+4+4 ne oldu? Başta isyan eden herkes artık sistemi beğeniyor mu? O zaman neden bu kadar gürültü çıktı. Yoksa uymak zorundayız, yapacak bir şey yok durumuna mı geldik?
Okullarda tek tip üniformadan vazgeçilmesi çocuklarımızı çok etkileyecekti, etkiledi mi?
 
31 Aralık ile 1 Ocak arasında dertlerimizin, sıkıntılarımızın hiçbirisi çözülmedi demeyeceğim, konuşulmadı.
Bekli farkında değilsiniz ama Türkiye için çok ama çok önemli 2 yıllık bir döneme giriyoruz. Herşey çok iyi olabileceği gibi altüst de olabilir. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte birçok taş yerinden oynayacak.
 
Ve biz tüm bu ortamda elimizde kalan biletin amortisi ile mutlu oluyoruz.
Çözüm bekleyen, konuşulması gereken onlarca önemli konunun ortasında neredeyse bir ay boyunca birçoğu boş Yılbaşı Hikayeleri ile günü geçirdik geçiriyoruz.
Yılbaşı Günahtır derlerdi de inanmazdım…
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.