Zahit Büyükişliyen İş Sanat'ta

Zahit Büyükişliyen İş Sanat'ta

İş Sanat Kibele Galerisi Zahit Büyükişliyen’i ağırlıyor.

Sanatla yaşamın, soyutla gözlemin kesişimi: Zahit Büyükişliyen Retrospektifi


İş Sanat Kibele Galerisi, çağdaş Türk resminin özgün isimlerinden Zahit Büyükişliyen’in retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının değişik dönemlerini temsil eden çok sayıda eserini sanatseverlerle buluşturan sergi 2 Şubat 2013 tarihine kadar İş Sanat Kibele Galerisi’nde izlenebilecek
 
Çağdaş Türk resim tarihi içinde özgün bir konuma sahip olan Zahit Büyükişliyen’in eserleri, retrospektif bir sergiyle sanatseverlerle buluşuyor. İş Sanat Kibele Galerisi’nde 20 Aralık tarihinde açılacak ve 2 Şubat 2013 tarihine kadar gezilebilecek olan seçkide Zahit Büyükişliyen’in değişik dönemlere ait çok sayıda eserinin toplu halde yer alıyor. 
 
Zahit Büyükişliyen’in sanattaki arayışların izinin sürebileceği serginin metnini Ümit İnatçı kaleme aldı. Sergi, deneysel yönü güçlü ve ısrarlı yönelişlerin ürünü olan eserlerde yaşamla sanatın kesiştiği noktaya dikkat çekmek açısından, isabetli bir karşılaşma fırsatı sunuyor.
 
70’li yılların başında başlayan Avrupa deneyimlerini akademik ortamda tanıştığı Türk resim geleneğine ekleyerek, yeni arayışların kapısını aralayan Zahit Büyükişliyen, süreğen bir verimliliğin üstatları arasında gösteriliyor. Bir yandan kendi deneyimlerinden, diğer yandan da sanat ortamının yeni yönelimlerinden beslenen Büyükişliyen “soyut” ve “kavram” peşindeki yolculuğunu büyük bir ustalık ve özgünlükle yansıtıyor.
 
Adana’dan Ankara’ya, Ankara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan Avrupa’ya ve dahası, bir modern gezgin gibi sergileriyle dolaştığı Anadolu topraklarının –kırsaldan kentsele tüm kültürel tat ve çelişkileriyle– resimlerine apayrı bir algı duyarlığı kazandırdığı ressamın, Kibele Sanat Galerisi’ndeki restrospektif sergisinde izleyici bu duyarlığın izini sürecek.
 
Sanatçı Hakkında
1946 yılında Adana’da doğan Zahit Büyükişliyen, ilk ve orta eğitimini İskenderun, İstanbul ve Mersin’de yaptı. 1966 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitiren sanatçı, ilk sergisini 1969 yılında açtı. 1971 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yarışma sınavını kazanarak Plastik Sanatlar alanında Uzmanlık eğitimini Kassel Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. 
 
“Türkiye’de kırsal kesimden büyük kente göç ve büyük kentlerin çevresinde oluşan gecekonduların Türk Resminde algılanması ve yorumlanması” konulu tezinde gösterdiği üstün başarının ardından 1976 – 1983 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü ve Gazi Yüksek Öğretmen Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.
 
1983 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde “Türk Resminde Ankaralı Sanatçıların Etkinliği” konulu teziyle doktora yapan Büyükişliyen, 1984 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanlığına atandı. 1985’te Resim Bölüm Başkanlığı, 1991’de Fakülte Dekan Yardımcılığı, 1992’de Resim Bölümü Profesörlüğü yapan sanatçı, 1997 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyeliği’ne atandı. Sanatçı hala Plastik Sanatlar Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.