Zeytinburnu\'ndaki patlama davası

Zeytinburnu\'ndaki patlama davası

Davutpaşa\'da bir iş merkezinde meydana gelen ve 21 kişinin ölümü, 116 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili 9 sanığın yargılandığı davada, Danıştay 1. Dairesinin Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın hakkında soruşturma izni veren kararı

  Zeytinburnu\'nun Davutpaşa semtindeki bir iş merkezinde meydana gelen ve 21 kişinin ölümü, 116 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamaya ilişkin 9 sanığın yargılandığı davada, Danıştay 1. Dairesinin Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın hakkında soruşturma yapılmasına izin veren kararı mahkemeye sunuldu. 
     Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Feruz Kutsal, Ruhsat ve Denetim Şube Müdürü Rüstem Tekin, İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden emekli Şevket Yıldırım, eski İmar ve Şehircilik Müdürü Servet Kırna, eski İmar Müdürü Hatice Küçükakyüz ile patlamanın olduğu atölyede işçi olarak çalışan Hasan Altay katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar duruşmaya gelmedi. 
     Katılanların avukatı Özlem Özkan, İçişleri Bakanlığının Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın hakkında soruşturma izni vermemesine ilişkin olarak idari yargıya başvurduklarını hatırlatarak, Danıştay 1. Dairesinin Aydın\'a ilişkin soruşturma izni verilmemesi kararını kaldırdığını kaydetti. 
     Avukat Özkan, Danıştay 1. Dairesinin kararını mahkemeye sundu. 
     Duruşma eksikliklerin tamamlanması için ertelendi. 
     
     -Danıştay 1. Dairesinin kararı- 
     
     Danıştay 1. Dairesinin kararında, yapı kullanma izin belgesi bulunmayan binada ruhsatsız olarak havai fişek ve maytap imalatı yapan iş yeri açılmasına ve 4 yıl süreyle işletilmesine göz yumdukları iddia edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın hakkında, İçişleri Bakanlığının 15 Nisan 2011 tarihli soruşturma izni verilmemesi yönündeki kararına itiraz edildiği hatırlatıldı. 
     Olayın gelişiminin anlatıldığı kararda, Zeytinburnu Belediyesinin en üst amiri olan belediye başkanının, alt birimlerin denetimlerine kayıtsız kaldığı ve sorumluluğu bulunduğu kaydedildi. 
     İzinsiz olarak parlayıcı ve patlayıcı madde depolanması ve üretilmesi nedeniyle patlama medyana geldiğinin tespit edildiği belirtilen kararda, şikayet üzerine ya da başka bir şekilde öğrenilmedikçe Büyükşehir Belediyesinin patlamanın meydana geldiği iş yerinde doğrudan denetim yapmasının söz konusu olamayacağı, bu yetkinin ilçe sınırları içinde ilçe belediyelerine ait olması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının bu olayın meydana gelmesinden doğrudan sorumlu tutulmasının mümkün bulunmadığı anlatıldı. 
     Kararda, şu ifadelere yer verildi: 
     \'\'Murat Aydın\'a isnat edilen eylemin, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından, şikayetçi itirazlarının kabulüyle, İçişleri Bakanlığının 15 Nisan 2011 tarihli kararının, Murat Aydın için soruşturma izni verilmemesine ilişkin kısmının kaldırılmasına, Kadir Topbaş\'a isnat edilen eylemin ise, hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı anlaşıldığından İçişleri Bakanlığının karanın Topbaş için soruşturma izni verilmemesine ilişkin kısmına yapılan şikayetçi itirazlarının reddine, dosyanın Murat Aydın hakkında gereğinin yapılması için karar ekli olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.\'\' 
     
     -İddianameden- 
     
     Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 21 kişinin ölümü ve 116 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamadan dolayı Zeytinburnu Belediyesinden 5, bina sahibi 2 ve patlamanın olduğu atölyenin bir çalışanının cezalandırılması isteniyor. 
     İddianamede, Zeytinburnu Belediyesi çalışanı 5 kişinin \'\'görevi kötüye kullanma\'\' ve \'\'taksirle öldürme\'\', diğer 3 sanığın da \'\'taksirle öldürme\'\' suçunu işledikleri iddia ediliyor. 
     Ayrıca hakkında ek iddianame düzenlenerek bu davanın sanıkları arasına katılan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış\'ın da \'\'görevi kötüye kullanmak\'\' ve \'\'taksirle ölüme neden olmak\'\' suçlarından cezalandırılması isteniyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.