Yurtdışına Kaçırılan Tarihi Eserler Yurda Dönüyor

Yurtdışına Kaçırılan Tarihi Eserler Yurda Dönüyor

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın davetlisi olarak İstanbul’a gelen, Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, dün akşam Pera Müzesi’nde gerçekleşen bir panele konuşmacı olarak katıldı.


Kültür Varlıkları Ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü, Panel’de, yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerin, ülkemizden kaçırılış hikayelerini örneklendirerek anlatırken, tarihi mirasımızın ülkemize geri kazandırılmasına yönelik çalışmaları olduğunu da belirtti.

“HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ”
Yurt dışındaki bazı müzelerin bu eserleri kaçırıp, sahiplenmelerinin yanı sıra; bizim olan eserleri, bize anlaşmalı olarak ödünç verilebilirliğinin söylendiğini de ifade eden Osman Murat Süslü, “Tarihi eserlerimiz izinsiz götürülüyor, biz hakkımızı geri isteyince ‘Türkiye arsız’ diyorlar. Hakkımızı isteyince bizim arsızlığımız mı oluyor? Gerek ikili ilişkiler, gerek hukuki mücadeleyi verdiğimizde sonuçlandırabileceğimize inanıyorum. ” dedi. 


YENİ MÜZE İNŞAATI 
Metropolitan Müzesi’ndeki bir sergi açılışında ‘Bu eserlere zaten gelseler de iyi bakamıyoruz’ şeklinde eleştiri aldıklarını dile getiren Süslü eleştirilere; Bbence doğru olmayan bilgiler. Dünyanın en özel müzelerini son birkaç yılda yaptığımızı söyleyebilirim. Zeus Mozaik Müzesi, Eskişehir Müzesi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri restorasyona girmiş durumda, Topkapı da restorasyonunu artırıyor” şeklinde cevap verdi. 
Bunların yanı sıra şuan 16 tane yeni müze inşaatının sürdüğünü belirterek, bunların otuz bin metre karenin üzerinde olan müzeler olacağını dile getirdi.

“YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ HAZIRLADIK”
Yaptığı çalışmalar üzerine açıklama yaparken; “12 Eylül sıralarında çıkan bir yönetmelik var, o yönetmelik kapsamında sadece müzede çalışan insanları oraya üye yapıyorlardı. Biz dedik ki müzeyi seven insanlar da, müzeye emek sarf etmek isteyen insanlar da, müzedeki bekçi de, temizlikçi de, dışarıdan müzeyi çok ziyaret eden insanında bu oluşum içinde yer alması lazım. Bununla  ilgili yönetmelik değişikliği hazırladık, bugünlerde başbakanlığa göndereceğiz.” dedi.  
Konferans, katılımcıların sorularıyla sonlanırken; katılımcılardan birinin farklı bir konuya değinerek “Kazı yapıp da kaçıranlar dedektör kullanıyorlar” sözü üzerine Süslü; “Dedektörlerle ilgili bir yasa hazırlığımız var, silah ruhsatı gibi olacak” dedi.


Haber: Gürkan Kartal
Otomotiv ve Turizm Bölüm Sorumlusu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.